20-letni oszust z zarzutami. Uważajmy od kogo kupujemy w internecie

środa, 27.7.2022 08:45 200 0

Cztery zarzuty postawili policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 20-letniemu mieszkańcowi Olszyńca. Młody mężczyzna wpadł na pomysł, że będzie sprzedawał przedmioty, których nie posiadał. Podejrzany zdawał sobie więc sprawę, że nie wywiąże się z umów. Teraz za oszustwa mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Działania procesowe i operacyjne podjęte przez mundurowych pozwoliły na ustalenie okoliczności całego procederu. 20-latek tylko w lutym tego roku wyłudził łącznie blisko 8 tysięcy złotych. Oferował on przez internet różnego rodzaju przedmioty, m.in. telefon komórkowy oraz kartę graficzną. Czterech kupujących dało się nabrać, dokonało wpłat i czekało na przesyłki. Nigdy jednak paczek się nie doczekali. Popularny portal aukcyjny, który jako podmiot gospodarczy jest pokrzywdzonym w sprawie, przed zgłoszeniem zawiadomienia Policji wypłacił swoim użytkownikom odszkodowania w ramach programu ochrony kupujących.

Czynności przeprowadzone w ostatnim czasie przez wałbrzyskich policjantów ostatecznie pozwoliły ustalić tożsamość przestępcy i w miniony piątek postawić mu zarzuty. 20-latek odpowie przed sądem za działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie portal aukcyjny do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają, na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.

Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce a także, jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić, od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę Centralops oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)