20-latek naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy

środa, 30.6.2021 11:55 306 0

W miniony poniedziałek funkcjonariusze wałbrzyskiej prewencji zatrzymali 20-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego, który był poszukiwany w celu odbycia kary więzienia. Podczas zatrzymania mężczyzna zaatakował policjantów, zaczął ich szarpać, popychać, kopać i zadawać ciosy rękoma. Zatrzymanemu teraz grożą dodatkowe 3 lata więzienia.

W poniedziałek około godziny 03:00 policjanci z  Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zostali skierowani do Walimia, gdzie kierujący pojazdem marki Audi miał znajdować się pod wpływem narkotyków. Po sprawdzeniu wskazanego terenu interwencja nie potwierdziła się. Policjanci jadąc ul. Wzgórze Wawel zauważyli grupę trzech osób. Podczas legitymowania okazało się, że jedna z nich jest poszukiwana w celu odbycia kary więzienia. Zaraz po tym, jak 20-latek dowiedział się, że będzie zatrzymany, stał się agresywny. Mężczyzna próbował wyrwać się mundurowym i uderzać ich rękoma oraz kopać, był bardzo pobudzony. Skuteczne działanie mundurowych nie pozwoliło 20-latkowi na uwolnienie się i uniknięcie kary. Funkcjonariusze obezwładnili i zatrzymali agresywnego mężczyznę. Sprawca cały czas próbował się oswobodzić, pomimo założonych kajdanek wyrywał się i próbował uderzać głową policjantów.

Mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu. Usłyszał już zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Zgodnie z dyspozycją sądu sprawca został doprowadzony do aresztu w celu odbycia kary roku pozbawienia wolności, dodatkowo grożą mu kolejne 3 lata więzienia.

Przypominamy! Policjant w mundurze, jak i policjant pełniący służbę w ubraniu cywilnym jest prawnie chroniony przed atakami fizycznymi. Prawo przewiduje karę za naruszanie nietykalności cielesnej policjanta, a zachowanie to jest przestępstwem. Naruszeniem nietykalności może być na przykład szarpanie policjanta za mundur, popychanie, a nawet próba zrzucenia czapki policyjnej z głowy. Jeżeli do ataku dochodzi poprzez działanie wspólnie z inną osobą albo dojdzie do użycia broni palnej wobec policjanta lub innego niebezpiecznego narzędzia, to kara za taki atak wynosi nawet do 10 lat więzienia.

Pamiętaj: Jeżeli policjant jest po służbie, ale okaże legitymację i ujawni się jako policjant, to chroniony jest tak, jakby był na służbie. Za atak na niego grożą takie same kary, jakby był na służbie. Takie same kary grożą za atak na obywatela, jeżeli osoba ta jest poproszona o udzielenie pomocy policjantowi i zgodzi się. Jest to wówczas tak zwana osoba przybrana do pomocy.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)