komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 29 stycznia 2020

Zdzisława, Franciszka

"Ziemia obiecana włókniarzy" zachwyciła głuszycką publiczność

środa, 20.11.2019 13:06 , komentarze: 1 , odsłony: 2039
kategorie artykułu:

Spektakl „Ziemia Obiecana Włókniarzy”, który obejrzeć można było w sobotni wieczór 16 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy, zgromadził tłumy widzów. Sztuka według scenariusza i w reżyserii Roberta Delegiewicza przywołała wspomnienia związane z życiem głuszyczan w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej. 

Spektakl kultywuje pamięć o historii Głuszycy, upamiętnia doświadczenia związane z budową polskiej państwowości i ukazuje głuszyckie włókiennictwo jako ogniwo spajające i określające tożsamość mieszkańców Głuszycy. Aktorzy–amatorzy z Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po godzinach” dostarczyli publiczności wielu chwil wzruszeń, ukazali pełne dramatyzmu sytuacje, w jakich znalazło się wiele osób dotkniętych grozą wojny oraz różne postawy bohaterów, którzy pragnęli rozpocząć nowe życie na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Przywołane zostały także wspomnienia związane z przemysłem włókienniczym, który rozwijał się w Głuszycy. Autentyczność ukazanych sytuacji bazujących na zasłyszanych opowieściach mieszkańców oraz barwny język i sugestywna gra aktorska, a także spora dawka dobrego humoru sprawiły, że publiczność nagrodziła aktorów i reżysera gromkimi brawami.

W spektaklu wystąpili:
Agnieszka Musz - Rachela
Alina Mączyńska - Helena
Artur Gołda - Leon
Edyta Popek  - Anna
Karolina Moc, w zastępstwie Iwety Głód - Maria
Magdalena Gołda  - Magdalena 
Ilona Banasik- Lidka
Magdalena Kandefer  - Marlena
Mirosław Żołopa  - Kazimierz 
Urszula Mrozińska - Ewa 
Szymon Sławik  - partyzant pierwszy 
Krzysztof Gołda  - partyzant drugi 
Przesłuchiwany – Grzegorz Milczarek
Robert Delegiewicz  - Komisarz.

W ramach realizacji zadania w galerii CK-MBP przygotowano poczęstunek, który sprzyjał wymianie wrażeń związanych z odbiorem sztuki. Spektakl został uwieczniony w postaci dokumentacji zdjęciowej i filmowej.
Sobotni spektakl był zwieńczeniem warsztatów teatralnych, które odbywały się w siedzibie lidera projektu - Centrum Kultury- MBP w Głuszycy. Próba generalna kończąca warsztaty odbyła się w piątek 15 listopada. Aktorzy ubrani w stroje dobrane do sztuki, w zaprojektowanej scenerii przygotowywali się do sobotniego wystawienia sztuki dla głuszyckiej publiczności. Próba generalna odbyła się z pełną reżyserią dźwięku i oświetlenia.
Prowadzący warsztaty teatralne Robert Delegiewicz zadbał o właściwy dobór kostiumów dla aktorów oraz o autentyczność rekwizytów. W zaprojektowaniu strojów i doborze rekwizytów pomogli seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy. Rekwizyty oddające klimat lat powojennych użyczył na potrzeby realizacji spektaklu lokalny przedsiębiorca- Gracjan Rudnicki , właściciel Łowiska Pstrąga Złota Woda w Głuszycy. Niektóre rekwizyty będące rodzinnymi pamiątkami wypożyczyli także mieszkańcy Gminy. W całości przygotowań do spektaklu pomagali pracownicy głuszyckiego Centrum Kultury-MBP.

Zadanie „Ziemia Obiecana Włókniarzy” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Zadanie realizowane było przez Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy w partnerstwie z Gminą Głuszycą, Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy oraz Gracjanem Rudnickim, właścicielem Łowiskiem Pstrąga Złota Woda w Łomnicy.
Lider projektu-Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy składa podziękowania wszystkim partnerom projektu, osobom i instytucjom zaangażowanym w współtworzenie projektu.

 

Wasze komentarze

gdzie te tłumy?
czwartek, 21.11.2019 12:43 autor: tuman
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
wtorek, 28.1.2020 15:07
wtorek, 28.1.2020 10:11
wtorek, 28.1.2020 09:33
poniedziałek, 27.1.2020 14:34
poniedziałek, 27.1.2020 13:32
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki