komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 24 września 2020

Gerarda, Ruperta

"Wiosna obywateli", czyli rewolucja 1989 roku widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze

poniedziałek, 16.9.2019 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 701
kategorie artykułu:

W tym roku mija 30 lat od przełomowych chwil, które zapoczątkoway zmiany polityczne w naszej części kontynentu. 1989 był rokiem, w którym w Europie Środkowo-Wschodniej umarł komunizm, a sześć państw zrzuciło z siebie jarzmo zależności od ZSRR.

Kopalnia Dymitrow w Bytomiu, Stocznia Gdańska, lokal wyborczy w Warszawie, pogrzeb Imrego Nagya w Budapeszcie, upadek muru berlińskiego oraz teatr Laterna Magika w Pradze podczas aksamitnej rewolucji. To miejsca, gdzie trzydzieści lat temu Timothy Garton Ash był, i wydarzenia, w których brał udział, aby opisać te przełomowe chwile. Z reporterską swadą, humorem i wielką erudycją pisze także o tym, co je poprzedzało i po nich nastąpiło, by ostatecznie doprowadzić do powstania Europy, jaką dziś znamy.
2 października w księgarniach pojawi się „Wiosna obywateli” prof. Timothy’ego Gartona Asha. To znakomita i zwięzła książka zarówno dla kogoś, kto te czasy pamięta, jak i dla młodego czytelnika, który chciałby się dowiedzieć, co doprowadziło do upadku systemu komunistycznego w Polsce i sąsiednich krajach. Obecne wydanie zawiera też nowy esej, w którym autor po trzydziestu latach podsumowuje efekty tych przemian.

W przyszłości w Warszawie, Pradze i Budapeszcie prawdopodobnie będą ulice noszące imię Timothy’ego Gartona Asha.
Karel Kyncl, „Independent”

Wspaniałe połączenie pierwszorzędnego reportażu, błyskotliwej analizy politycznej i refleksji.
„New York Times Book Review”

Timothy Garton Ash napisał dziesięć książek z „historii teraźniejszości”, analizujących różne oblicza Europy ostatniego półwiecza. To m.in. książki Teczka. Historia osobista, W imieniu Europy. Niemcy i podzielony kontynent, Pomimo i wbrew. Eseje o Europie Środkowej, a ostatnio Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata. Wiosna obywateli ukazała się po raz pierwszy w 1990 roku; została przetłumaczona na dwadzieścia języków.

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz