"Od kilku dni na Librusie rozgrywa się prawdziwy armagedon"

piątek, 20.3.2020 09:00 920 0

Z powodu epidemii koronawirusa szkoły w Polsce są zamknięte od 16 marca. Placówki oświatowe przeszły na zdalne nauczanie. Nauczyciele prowadzą lekcje online, mając możliwość dodawania do systemu LIBRUS zadań domowych. Rodzice informują redakcję Doba.pl, że prowadzący zajęcia chcą się wykazać i prześcigają się w liczbie poleceń wydawanym uczniom.

- Jako rodzic ucznia szkoły średniej na terenie naszego powiatu bardzo proszę o wyjaśnienie, jak właściwie powinna wyglądać nauka zdalna. Rozumiem, że dzieci nie mają ferii i powinny się uczyć i jestem jak najbardziej za tym. Jednak to, co ostatnio się dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. Od kilku dni na Librusie rozgrywa się prawdziwy armagedon. Wszyscy nauczyciele wręcz prześcigają się w zadawaniu zadań i poleceń do wykonania oczywiście z uwagą, że nie przesłanie zadania w określonym terminie skutkować będzie oceną niedostateczną. Oczywiste jest, że uczniowie powinni powtarzać przerobiony materiał albo wykonywać zadania z nim związane, ale nie w takich ilościach i w tak krótkich terminach. Nie wspomnę już, że często podawane są nowe tematy do opracowania i nauczenia się samodzielnie. Mój syn siedzi po kilka godzin nad lekcjami, prosi mnie o wytłumaczenie nowych tematów np. z chemii czy matematyki, a ja przecież też pracuję. Z rozmów ze znajomymi wiem, że teraz jest tak prawie wszędzie. Czy to jest zgodne z prawem? - czytamy w liście matki ucznia szkoły średniej.

O odniesienie się do wskazanego problemu poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej, które apeluje o rozsądne stopniowanie uczniom poleceń.

- Apelujemy do nauczycieli o rozsądne stopniowanie przekazywanych uczniom poleceń. Prosimy rodziców o to, aby kontaktowali się z nauczycielami i informowali ich o tego typu kwestiach, a także podpowiadali nauczycielom, jaka forma samodzielnej pracy ucznia w domu jest dla nich najdogodniejsza. W tej chwili przygotowujemy przepisy, które doprecyzują organizację kształcenia na odległość. Przygotowaliśmy rekomendacje dla nauczycieli, z jakich narzędzi korzystać. Na platformie epodreczniki.pl, stronach cke.gov.pl czy gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć materiały do zdalnej pracy z uczniami - mówi Doba.pl Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nauczycielom i uczniom życzymy wzajemnego zrozumienia oraz rzeczowego podejścia do realizowanego materiału edukacyjnego.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)