"Nowa Kronika Wałbrzyska" t.2 już jest!

środa, 14.1.2015 10:57 3586 0

13 stycznia w Sali Kominkowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa odbyło się spotkanie promocyjne drugiego tomu "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej".

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Fundacji MUSEION, która w porozumieniu z uczelnią oraz Gminą Wałbrzych jest współwydawcą tego regionalnego periodyku. Periodyku dodajmy, który został wznowiony pod koniec 2013 roku po trzynastu latach nieobecności na rynku księgarskim. „Nowa Kronika Wałbrzyska” to kontynuacja dawnej „Kroniki Wałbrzyskiej”. Zawiera artykuły dotyczące głównych problemów teoretycznych, metodologicznych i aplikacyjnych, związanych z badaniami regionalnymi w kontekście historycznego dziedzictwa oraz współczesnych przemian społecznych, ekonomicznych i politycznych.
Pierwszy tom zawierał 15 artykułów przygotowanych przez lokalnych badaczy, które podzielono na cztery działy: I. Historia i rozwój miasta, II. Szkolnictwo i edukacja, III. Życie kulturalne i IV. Sławni wałbrzyszanie. Wczorajsza promocja dotyczyła tomu drugiego, który ukazał się pod koniec 2014 r. pod redakcją Sylwii Bielawskiej. Wśród szesnastu autorów dominowały osoby związane z PWSZ im Silesiusa. Swoimi refleksjami z badań podzielili się bowiem: Joanna Augustyniak, Elżbieta Lonc, Małgorzata Babińska, Sylwia Bielawska, Beata Detyna, Mieczysław Leniartek, Waldemar Sęczyk oraz Bogdan Skiba.

Dzięki tak licznej reprezentacji pracowników PWSZ w tym tomie podkreślamy naszą twórczą obecność w mieście oraz działalność na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. Jesteśmy zadowoleni z podjętej współpracy i mamy nadzieję, że również w kolejnych tomach nasi pracownicy zaistnieją ze swoimi badaniami – podkreśliła w słowie wstępnym rektor uczelni prof. Elżbieta Lonc.

Jak wspomniał wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk - Wszystkie recenzje dotyczące pierwszego tomu "Kroniki", które do tej pory się ukazały, jak i zainteresowanie oraz zapotrzebowanie czytelników pokazuje, że jest to wyjątkowa publikacja. Wałbrzych jest miastem, które w jakimś zakresie ma swoją ugruntowaną pozycję, ale i historię. Opisywane w sposób naukowy dzieje, opowiedziana historia pozwala nam na to, że możemy przekazywać następnym pokoleniom wyjątkowe zdarzenia, które miały miejsce w mieście.   

Wydany tom drugi zawiera piętnaście artykułów podzielonych na następujące części: I. Historia i rozwój miasta, II. Szkolnictwo, edukacja, sport, III. Życie kulturalne i IV. Życie religijne. Organizatorzy spotkania podkreślili, że dzięki dwóm postaciom pracy (wersja drukowana i elektroniczna) grono zainteresowanych czytelników powiększa się systematycznie. Oba tomy bowiem dostępne są w pełnej wersji elektronicznej na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej (www.jbc.jelenia-gora.pl). Oprócz prezentacji poszczególnych autorów oraz poruszanej przez nich problematyki prezes Fundacji MUSEION Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz skierowała słowa podziękowania pod adresem tych wszystkich osób, które przyczyniły się do jej powstania. Nie zabrakło też certyfikatów, kwiatów oraz tortu – oczywiście w formie "Kroniki".

źródło: PWSZ im. Silesiusa w Wałbrzychu
foto: Jacek Zych, DTP Studio

Dodaj komentarz

Komentarze (0)