[FOTO] Zatrzymano sprawców oszustw "na wnuczka". Mieli przy sobie amfetaminę i marihuanę. Za te przestępstwa mogą trafić za kratki nawet na kilkanaście lat

środa, 27.12.2023 14:25 722 0

Działania przeprowadzone przez wałbrzyskich policjantów doprowadziły do zatrzymania w miniony czwartek, 21 grudnia na terenie Stargardu dwoje podejrzanych o udział w oszustwach metodą "na wnuczka". Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec 41-latki i 35-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby nie przekazywać jakiejkolwiek gotówki osobom nieznajomym, które często podają się za kurierów, policjantów, adwokatów, pracowników poczty, a nawet prokuratorów, a są po prostu oszustami.

- Oszuści, którzy podszywają się m.in. pod policjantów, prokuratorów, czy pracowników banków, nadal są aktywni. Cały czas odnotowujemy takie przestępstwa, bądź ich próby. Sprawcy najczęściej dzwonią, przedstawiają osobie po drugiej stronie słuchawki historyjkę, w której bliska im osoba znalazła się w kryzysowej sytuacji lub o konieczności pomocy Policji w akcji przeciwko przestępcom. Niestety, pomimo wielu apeli i informacji, że są to zwykli oszuści, nadal zdarzają się sytuacje, gdzie dochodzi do przekazania pieniędzy. Przestępcy żerują głównie na łatwowierności osób starszych. Działając na ich emocjach, nakłaniają do przekazania gotówki - wyjaśnia asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Takimi sprawami zajmują się policjanci z wydziału kryminalnego wałbrzyskiej komendy, którzy dokładnie analizują każde zgłoszenie o tego typu oszustwach. Do jednego z ostatnich takich zdarzeń doszło 13 listopada w Wałbrzychu. Jak ustalili kryminalni, 82-letnia mieszkanka Wałbrzycha odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją, że wnuczek spowodował wypadek komunikacyjny i musi przekazać mundurowym sporą kwotę pieniędzy, by członek jej rodziny nie trafił do więzienia. Seniorka przekazała oszustom 45 tys. złotych.

Analizując całą sprawę, policjanci kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami Ogniwa Wywiadowczego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu ustalili tożsamość i zatrzymali 41-letnią kobietę i 35-letniego mężczyznę, którzy brali udział przestępczym procederze. Do zatrzymania doszło w ubiegłym tygodniu w Stargardzie. Mundurowi przy zatrzymanych ujawnili również niewielkie ilości narkotyków w postaci marihuany i amfetaminy, gotówkę, kilka telefonów oraz karty telefoniczne.

W toku wykonanych dalszych czynności procesowych funkcjonariusze pionu kryminalnego wałbrzyskiej komendy, oprócz oszustwa dokonanego na naszym terenie, udowodnili im jeszcze oszukanie dwóch seniorów na terenie Lęborka i Sianowic. W wyniku ich przestępczego działania pokrzywdzeni stracili łącznie 225 tys. złotych. Dodatkowo 35-latkowi udowodniono również cztery oszustwa w okresie od sierpnia do listopada br. na terenie Lęborka, Gorzowa Wielkopolskiego i Sianowic, gdzie podając się za policjanta odebrał od pokrzywdzonych blisko 250 tys. złotych. Mężczyzna odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie oszustw na szkodę seniorów, gdzie czynów tych dopuścił się warunkach recydywy.

41-latce za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8, natomiast 35-latek za karty więzienia może trafić nawet na 12 lat. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Seniorze, pamiętaj!

  • Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie poproszą o przekazanie pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.
  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

- Apelujemy również do bliskich osób starszych. Zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów, szczególnie tych, którzy mają poważne choroby związane ze swoim wiekiem. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę. Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję - apeluje asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek z KMP w Wałbrzychu.

KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)