[FOTO] Festiwal Tajemnic w Książu

niedziela, 31.7.2022 12:18 410 0

II Letni Festiwal Tajemnic czyli największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy przygód oraz miłośników historii zorganizowano w zamku Książ w dniach 30-31 lipca 2022 r. 

W tym roku organizatorzy przygotowali dla odwiedzających szpiegowski świat pełen nierozwiązanych tajemnic, spektakularnych kradzieży i szyfrów, atrakcje - m.in. laserowy labirynt, ekspozycję aut z filmów akcji, wystawę „Genialne fałszerstwa i kradzieże”, strefę dla dzieci „ Mali Agenci” oraz spotkanie ze słynnym oficerem polskiego wywiadu Marianem Zacharskim. Amatorzy silniejszych emocji mogli wybrać się na Nocne zwiedzanie "Spectre" trasą niepokazywanych przejść w asyście zamkowych zjaw. 

Wystawa "Genialne fałszerstwa i kradzieże" przybliża nam między innymi historię jednej z największych i najbardziej zuchwałych kradzieży dzieł sztuki, do jakiej doszło w 1990 roku w Bostonie w USA. Dwóch włamywaczy przebranych za policjantów w ciągu 81 minut skradło z Muzeum im. Isabelli Stewart Gardner trzynaście dzieł sztuki, w tym trzy obrazy Rembrandta "Burza na Jeziorze Galilejskim", "Dama i pan w czerni" oraz autoportret. Wartych 500 milionów dolarów dzieł sztuki do dziś nie odnaleziono, a za pomoc w ich odzyskaniu można uzyskać nagrodę w wysokości 500 milionów dolarów amerykańskich.   

Wśród prelekcji można było wysłuchać także wspomnień świadka historii Melitty Salai, Roberta Kudelskiego opowiadającego o zamku Książ na liście Grundmana. Przed zamkiem miłośnicy motoryzacji mogli obejrzeć stare modele samochodów, między innymi auto, którym jeździł James Bond czy słynną czarną Wołgę. 

foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)