[Foto] BARBÓRKA najmłodszych wałbrzyszan

poniedziałek, 3.12.2018 19:59 2458 0

W ramach Festiwalu Tradycji Górniczych na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyła się biesiada dla dzieci „Szychta Szkolna”.

Tylu  górniczych pióropuszy Wałbrzych dawno nie widział, w biesiadzie wzięli udział uczniowie z 13 szkół. Około 400 osób bawiło się poznając historię i tradycje górnicze. W lekcji „żywej historii” nie zabrakło Górniczej Orkiestry Dętej z Nowej Rudy, przyjęcia do stanu gwareckiego z tradycyjnym skokiem przez skórę, wspólnego śpiewania, konkursów, zabaw, opowieści górniczych, poczęstunku, występu zespołu „Wałbrzych” oraz dzieci ze szkoły podstawowej nr 22. III biesiada „Szychta Szkolna” odbywała się według tradycyjnego regulaminu, którego złamanie groziło karą.Każdy biesiadnik otrzymał okolicznościowe wydanie śpiewnika z tekstami tradycyjnych biesiadnych górniczych piosenek. Uroczystość rozpoczęła się bardzo podniośle - przy akompaniamencie orkiestry biesiadnicy odśpiewali Górniczy Hymn.

- To dzięki górnikom, którzy wydobywali węgiel w wałbrzyskich kopalniach powstały żłobki, przedszkola, szkoły, szpital w Wałbrzychu. To dzięki nim przez długie lata rozwijało się miasto. Cieszę się, ze Wy – dzieci z wałbrzyskich szkół przyszliście tu dziś bowiem konieczna jest znajomość historii i tradycji w budowaniu przyszłości. Dzisiaj rozpoczął się w Katowicach szczyt klimatyczny ONZ, obradują przedstawiciele z 60 państw nad tym jak nie dopuścić do dalszego ocieplenia klimatu, jak sprawić by było czyste powietrze. Chciałbym, abyście pamiętali o historii naszego miasta, o tradycji górniczej, wydobyciu węgla, ale przyszłość swoją budowali w oparciu o ekologiczne i odnawialne źródła energii – mówił prezydent dr Roman Szełemej.

 

Dzięki takim działaniom mamy pewność, że tradycja obchodzenia Barbórki na pewno będzie przekazywana kolejnym pokoleniom i nie zginie. Na konkurs plastyczny „Mój dziadek – górnikiem” wpłynęło 330 prac, taka ilość świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu, o ciągle żywej i przekazywanej tradycji górniczej miasta.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)