Dolny Śląsk przygotowuje się do nowej perspektywy finansowej UE

wtorek, 22.7.2014 14:51 1958 0

Samorząd województwa przygotowuje się do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Podczas specjalnej konferencji samorządy z całego Dolnego Śląska opiniowały projekt „Stanowiska Negocjacyjnego Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. Spotkanie poprowadził członek zarządu województwa dr Jerzy Tutaj.

Trwają przygotowania do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Czas na ustalenie priorytetowych przedsięwzięć, które będą realizowane na Dolnym Śląsku przy wsparciu rządu. W latach 2014-2020 rząd i samorządy wojewódzkie będzie wiązał Kontrakt Terytorialny – umowa, która pozwoli na koordynację działań i dopasowanie finansowania inwestycji do potrzeb i mocnych stron każdego z regionów. 8 lipca br. Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął projekt: „Stanowisko Negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. Dziś projekt został przekazany do zaopiniowania przez jednostki samorządu terytorialnego znajdujące się na terenie województwa dolnośląskiego.


Spotkanie otworzył Jerzy Tutaj – członek zarządu województwa dolnośląskiego. Przedstawiciele samorządów mogli zgłaszać uwagi i opinie podczas konferencji lub pisemnie do 21 lipca 2014 r. Pisemne uwagi były przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną na adres: kontrakt@umwd.pl.

- W latach 2014-2020 rząd i samorządy wojewódzkie będzie wiązał Kontrakt Terytorialny – umowa, która pozwoli na koordynację działań i dopasowanie finansowania inwestycji do potrzeb i mocnych stron każdego z regionów.  „Stanowisko Negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego” to dokument, który umożliwi naszemu regionowi rozwój dzięki środkom europejskim z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 oraz środkom krajowym. Na jego podstawie negocjowana będzie ostateczna wersja Kontraktu Terytorialnego zawieranego między rządem a samorządem województwa. Zapisy Kontraktu Terytorialnego będą dotyczyły konkretnych inwestycji na terenie Dolnego Śląska. Muszą one korelować z potrzebami regionu oraz z priorytetami krajowymi. Dokument będzie obejmował przedsięwzięcia kluczowe dla realizacji celów uzgodnionych wspólnie przez rząd i samorząd - stwierdził w trakcie spotkania dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Zapisy Kontraktu będą przedmiotem negocjacji między zarządem województwa dolnośląskiego a rządem. Zarząd Województwa Dolnośląskiego opracował projekt „Stanowiska Negocjacyjnego Samorządu Województwa Dolnośląskiego”  zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84 poz. 712 z późn. zm.) oraz z zapisami m.in. Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020. W projekcie „Stanowiska” znalazł się proponowany zakres i treść Kontraktu Terytorialnego, z uwzględnieniem celów i przedsięwzięć priorytetowych dla Dolnego Śląska. Teraz projekt zostanie przekazany do zaopiniowania przez jednostki samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska.

Po przyjęciu ostatecznego „Stanowiska” rząd i zarząd województwa będą negocjować ostateczny projekt Kontraktu Terytorialnego, który zostanie zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

źródło: http://www.umwd.dolnyslask.pl/

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)