komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

Żyrafa siatkowana Irma, nowym mieszkańcem ZOO Wrocław

piątek, 10.11.2017 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 323
kategorie artykułu:

Radość z narodzin córki Rafiki i Imary jest tym większa, że dzisiaj wszystkie dziewięć podgatunków żyraf zalicza się do gatunków zagrożonych wyginięciem w środowisku naturalnym.

Szacuje się, że w Afryce pozostało mniej niż 80 tysięcy żyraf, a ich ilość z każdym rokiem maleje na skutek legalnych i nielegalnych polowań oraz degradacji środowiska. We wrocławskim zoo mieszkają żyrafy siatkowane (łac. Giraffa camelopardalis reticulata).

Ten podgatunek występuje w północno – wschodniej Kenii oraz na południu Somalii i Etiopii.  Na wolności pozostało zaledwie 4 700 żyraf siatkowanych, 20 lat temu żyło ich 28 tysięcy. Dlatego tak ważna jest hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych i dlatego tak istotne są narodziny każdego młodego osobnika.

Wrocławskie stado powstało w 2009 roku. Najpierw z Danii przyjechał samiec, z czasem dołączyły do niego samice z dwóch niemieckich ogrodów zoologicznych.

- Hodowla zagrożonego gatunku to przywilej i wielka odpowiedzialność, nie każdy ogród dostaje zgodę europejskiego koordynatora - mówi Anna Mielnikiewicz, starszy specjalista ds. edukacji wrocławskiego zoo.

- Irma jest czwartym potomkiem samca Rafiki i drugim Imary. W chwili narodzin miała 178 cm. Obecnie przebywa z matką na wybiegu wewnątrz żyrafiarni lub na przedwybiegu. Na duży wybieg Sawanny, gdzie przebywa ojciec i ciotki oraz zebry Chapmana, bawolec kama oraz strusie, Irma trafi dopiero wiosną. Będzie wtedy wystarczająco duża, aby poradzić sobie ze współlokatorami.

Rafiki (Przyjaciel) pochodzi z Kopenhagi, urodził się w tamtejszym Zoo 15 czerwca 2007 roku. Jest ojcem wszystkich młodych żyraf urodzonych we wrocławskim zoo. Jest także najwyższym osobnikiem w stadzie.

Imara (Silna) urodziła się 1 lipca 2006 roku w zoo w Nünbergu. Jest najstarszą i największą samicą ze stada. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ posiada najciemniejsze brązowe „łaty”. Jest bardzo towarzyska i lubi kontakt z opiekunami.

Poza nimi stado tworzą siostry Nala (Dar) i Shani (Szkarłatna), które przyjechały do Wrocławia w listopadzie 2009 r.

Zoo/w

 

Wasze komentarze

wczoraj, 14 godz temu
czwartek, 15.2.2018 12:00
środa, 14.2.2018 12:42
wtorek, 13.2.2018 16:22
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki