komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 17 lutego 2018

Aleksego, Zbigniewa

ZOO - pierwsze urodziny ZUMBY!

środa, 17.5.2017 09:20 , komentarze: 0 , odsłony: 371
kategorie artykułu:

Wrocławskie ZOO zaprasza na obchody pierwszych urodzin samicy hipopotama nilowego – Zumby. Ta „kruszynka”, mająca ewidentną słabość do mediów, przyszła na świat o godz. 3:05, 21 maja 2016 r.

ZUMBA to połączenie tańca i aerobiku, które wymyślił Peruwiańczyk Perez w latach 90-tych XX w. To również imię samicy hipopotama nilowego, córki RUMBY, siostry SALSY i wnuczki SAMBY. Przyszła na świat we wrocławskim zoo i podbiła serca wszystkich – pracowników ogrodu, zwiedzających i mediów.

Rok temu, kiedy Zumba przyszła na świat, rozczulała swoją nieporadnością. Ważyła ok. 25 kg i wyglądała niczym „okruszek” przy niemal 2-tonowej matce. Dziś zachwyca zadziornością i żywiołowością. Nazywana jest pieszczotliwie „Królewną” lub „Pączkiem”, bo jej ego i apetyt są imponujące.

- Zumba to prawdziwe żywe srebro. Na apetyt nie narzeka od samego początku. Bardzo często zdarza się, że to ona jako pierwsza wychodzi na ląd podczas karmienia i sprawdza czy „jakość” pożywienia jest odpowiednia. Zumba nie odczuwa przy tym żadnego respektu przed pozostałą, dorosłą częścią stada. Często podochodzi do jedzącego taty (Valecek, masa ciała ok. 1.600 kg) i podbiera mu jedzenie sprzed samego nosa. Ojciec oczywiście stara się być cierpliwy, ale są momenty kiedy zaznacza, że na razie to on tu rządzi. Mała woła wtedy na pomoc mamę (Rumba, masa ciała ok. 1.900 kg), która zawsze jest w pogotowiu, żeby stanąć w ewentualnej obronie najmłodszego członka stada. Przy porannym treningu medycznym Rumby część smakołyków mała bez skrupułów podbiera matce i zjada. Wniosek? Zumba nie grymasi, lubi jeść wszystko! – opowiada Maciej Ryba, opiekun hipopotamów. - Zumba najbardziej lubi bawić się z Valeckiem i Salsą, to z nimi wypływa na  najgłębszą wodę, robi fikołki i „szaleje”. Rumba to ta, która pilnuje porządku i ewentualnie daje znaki, że czas na zabawę się skończył – dodaje Ryba.

Z okazji urodzin ZUMBY wrocławskie zoo zaprasza wszystkich miłośników „Królewny” do uczczenia jej święta – wirtualnie i osobiście. W ogrodzie uroczystości zaczynają się o godzinie 11:00, kiedy to „Królewna” otrzyma specjalny tort i prezent. Na 13:00 zostało zaplanowane spotkanie z opiekunem Maciejem Rybą, w sali audytoryjnej Afrykarium, który opowie nie tylko o jubilatce, ale również o hipopotamach jako gatunku. Przez cały dzień będzie można również w Punkcie Obsługi Klienta i przy wybiegu hipopotamów nilowych zostawiać laurki i kartki z życzeniami dla Zumby. Osoby, które urodziły się 21 maja, mogą liczyć na promocyjne bilety do zoo w tym dniu w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Wystarczy w Punkcie Obsługi Klienta lub przy wejściu przez Bramę Japońską, okazać dokument z datą urodzenia i zdjęciem. Internautów ZOO zachęca do składania wirtualnych życzeń w dzień urodzin, czyli w niedzielę 21.05., przez zamieszczenie postu ma swoim koncie na Facebook czy Instagramie z laurką, zdjęciem, filmikiem i oznaczanie go hasztagiem #ZUMBAforever.

- Ucieszymy się również z nagranych życzeń na przykład z klasycznym „sto lat”. Zależy nam, aby w tym dniu Zumba opanowała internet i to dosłownie. – podkreśla Marta Zając-Ossowska, kierownik marketingu i edukacji we wrocławskim zoo. – Takie spotkanie to okazja do rozmowy na temat ochrony zwierząt, a hipopotamy są właśnie gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Hipopotamy nilowe mieszkają we wrocławskim zoo od 188 lat. Wtedy do nowopowstałego budynku Słoniarni wprowadził się pierwszy osobnik tego gatunku - samiec Jakob, który przyjechał z Antwerpii. Przez ten czas we Wrocławiu mieszkało niemal 50 hipopotamów nilowych. Zumba jest 37 urodzonym tu osobnikiem. Jej matką jest 22-letnia Rumba, która 6 lat wcześniej urodziła Salsę. Ojciec to Valecek, 5-letni samiec, który przyjechał do wrocławskiego ogrodu z Pragi w 2014 r.

W ramach obchodów:

-        Na terenie zoo – 21.05.2017:

  •  09:00-18:00 – „bliźniacy” Zumby (osoby urodzone w dniu 21 maja, mogą kupić bilet promocyjny na ten dzień do zoo w Punkcie Obsługi Klienta i w Bramie Japońskiej – 30 zł normalny i 20 zł ulgowy (taniej o 15 zł),
  •  09:00-18:00 – w Punkcie Obsługi Klienta można składać laurki i kartki z życzeniami dla Zumby,
  •  09:00-19:00 – przy wybiegu hipopotamów można składać laurki i kartki z życzeniami dla Zumby,
  •  11:00 - pokazowe karminie - tort urodzinowy,
  •  13:00 - spotkanie z opiekunem, Maciejem Rybą w sali audytoryjnej w Afrykarium,

-        W internecie/ profil zoo na Facebook:

 21.05.2017 – profil zoo:

  •   00:00-23:59 wirtualne składanie życzeń Zumbie z hasztagiem #ZUMBAforever, w formie zdjęć/ skanów laurek, historycznych zdjęć Zumby lub filmików z jej udziałem zrobionych w ZOO Wrocław,
  •   03:05 pierwsza publikacja filmu z narodzin Zumby,
  •   11:00 transmisja z pokazowego karmienia – tort urodzinowy,
  •   13:00 transmisja ze spotkania z opiekunem w sali audytoryjnej w Afrykarium.

 

%MCEPASTEBIN%

 

Wasze komentarze

piątek, 9.2.2018 14:37
piątek, 9.2.2018 09:00
poniedziałek, 29.1.2018 10:00
1
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche