komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

Zdewastowane kąpielisko Różanka zamieni się w marinę

poniedziałek, 27.11.2017 17:07 , komentarze: 1 , odsłony: 542
kategorie artykułu:

Restauracja, plaża, pomosty nad Odrą, sala spotkań dla mieszkańców oraz wodne centrum sportu z żaglówkami i motorówkami – w miejscu, gdzie obecnie jest zniszczone kąpielisko Różanka, za 2 lata powstanie marina Kleczków. 

To było bardzo ładne miejsce. Na kąpielisko przychodziły opalać się całe rodziny, a mieszkańcy pobliskiej Różanki spędzali tu wakacje. Teraz strach tam nawet przejść obok. Kilkakrotnie dochodziło tam do pożarów – mówi pani Małgorzata z Kleczkowa, która kilkukrotnie informowała policję i straż miejską, o dewastacji budynków dawnego kąpieliska.

Teraz dawne kąpielisko ponownie ma być atrakcją nad Odrą. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wybrał w przetargu dzierżawcę nieruchomości przy ul. Pasterskiej 2b, który będzie zarządzał obiektem przez 20 lat.

Marina Kleczków – plaża, boiska i pomosty

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dzierżawę nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem przy ul. Pasterskiej 2b we Wrocławiu, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności oświatowej, sportowej, kulturalnej, artystycznej oraz gastronomicznej złożyła firma S&P Development Sp. z o.o. – informuje Paweł Banasik, radca prawny Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pierwsze prace porządkowe na dawnym kąpielisku Różanka już się rozpoczęły. Cały remont obiektu, który rozpocznie się w połowie 2018 r., ma kosztować 3-4 mln zł.

To miejsce ma łączyć funkcje biznesowe i społeczne. Planujemy tam m.in. sale spotkań dla mieszkańców, rad osiedli, organizacji pozarządowych i charytatywnych. Poprzez uczestnictwo w różnych programach chcemy, by pomieszczenia były udostępniane bezpłatne – mówi Marcin Pęcak, prezes S&P Development Sp. z o.o.

S&P Development Sp. z o.o. przy remoncie obiektu współpracuje z fundacją Nasze Karłowice, która od dłuższego czasu czyniła starania, by uporządkować zaniedbany teren.

Planujemy uruchomić coś na kształt Wrocławskiego Wodnego Centrum Sportu, które skupi i skonsoliduje kluby żeglarskie, kajakarskie czy motorowodne. W planach jest baza dla wodnego ochotniczego pogotowia ratowniczego. Będą także tarasy widokowe i restauracja – wylicza Paweł Suś, prezes fundacji Nasze Karłowice.

Na razie kąpieliska nie będzie

Wybudowane będą – plaża, boiska i pomosty nad Odrą. Tym samym wzbogaci się dotychczasowa oferta plaż miejskich we Wrocławiu. W wyniku prac remontowych nie powstanie kąpielisko. Paweł Suś podkreśla, że obecnie jest to niemożliwe, bo w wyniku rewitalizacji nabrzeży Odry, zostały one zwężone.

W dalszych planach jest kąpielisko tzw. zatopione. Byłoby w Odrze, ale z bieżącą wodą. Takie kąpieliska są m.in. w Paryżu, Berlinie czy Madrycie – dodaje Paweł Suś.

Inwestycja ma być gotowa najpóźniej za 2 lata. Jak dawne kąpielisko Różanka będzie się nazywać, oficjalnie jeszcze nie wiadomo. Na razie przyjęto roboczą nazwę – marina Kleczków.

Kąpielisko Różanka – historia

Kąpielisko Różanka (niem. Bad Norden lub Strandbad Norden) wybudowano w 1927 r. według projektu Richarda Konwiarza. Powstało na grobli rozdzielającej Kanał Miejski i Starą Odrę. Składał się z wyznaczonych miejsc do kąpieli, dla osób umiejących pływać oraz uczących się pływania, w nurcie rzeki oraz brodzika dla dzieci wybudowanego na przylegającej do koryta terasie rzecznej.

Po 1945 r. zrezygnowano z kąpieliska w rzece. Przez ponad 30 lat obiekt był użytkowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Następnie budynek przejęło Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław. Do 2014 r. była tam siedziba Klubu Sportów Wodnych i Rowerowych PEGAZ.

źródło: wrocław.pl

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 3 godz temu
wtorek, 20.2.2018 12:00
Super TAXI
Super TAXI
Radio LUZ
Radio LUZ
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele