komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

Wyremontują historyczny hotel Grand we Wrocławiu

czwartek, 5.10.2017 10:15 , komentarze: 0 , odsłony: 755
kategorie artykułu:

Po dwóch latach prac nad projektem ruszyła rewitalizacja hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego. Czterogwiazdkowy hotel pierwszych gości przyjmie pod koniec 2020 r. Inwestycja kosztować będzie ok. 60 mln zł. 

Hotel Grand przy ul. Piłsudskiego, wizualizacja: inwestor/wrocław.pl

Wrocław już niedługo będzie miał więcej hoteli. Pod koniec września wmurowano kamień węgielny pod The Bridge nowy hotel na Ostrowie Tumskim – 4 października 2017 r. poinformowano o rozpoczęciu rewitalizacji hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego. Przed wojną znany jako Hotel du Nord, był jednym z najbardziej eleganckich obiektów we Wrocławiu. Rafin – znany z rewitalizacji Historycznych Hoteli Wrocławia zapewnia, że hotel ponownie stanie się architektoniczną wizytówką miasta.

Zakończone niedawno, ponad 2-letnie prace projektowe pozwoliły na rozpoczęcie prac budowlanych, które spółka Rafin planuje zakończyć na przełomie 2020/2021 r. Hotel będzie miał 4 gwiazdkimówi Piotr Wiak, wiceprezes spółki Rafin, do której należy Grand.

Projekt jest unikalny. Zachowany zostanie historyczny front, ale budynek zostanie w środku zupełnie przeprojektowany. To może być wzorowe podejście do rewitalizacji obiektów, nawiązujących do historii, ale na wskroś nowoczesnych. Duch dawnego obiektu będzie tu wyczuwalny mówi Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia.

W praktyce remont hotelu Grand oznacza, że rozebrany zostanie cały środek obecnego budynku. Inwestor zachowa jedynie ściany frontowe (do trzeciej kondygnacji) od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja. Inwestycja kosztować będzie ok. 60 mln zł.

Remont nie ograniczy ruchu na Kołłątaja i Piłsudskiego

Dojazd do placu budowy Granda będzie się odbywał od strony ul. Gwarnej. W tym celu Rafin wyburzy kamienicę pod numerem 21, a po zakończeniu budowy Granda, budynek przy Gwarnej 21 zostanie odbudowany.

– Dzięki temu w trakcie prac budowlanych przy Grandzie, na ulicach Kołłątaja i Piłsudskiego ruch samochodowy i tramwajowy będzie się odbywał normalniemówi Karol Pochybełko, prezes zarządu Silkbau, generalny wykonawca.

Hotel Grand przy ul. Piłsudskiego, wizualizacja: inwestor/wrocław.pl 

Grand – 172 pokoje i 24 apartamenty

Rewitalizowany hotel Grand będzie miał 172 pokoje – 148 w hotelu Grand oraz 24 apartamenty w części hotelowej przy ul. Gwarnej. Pod Grandem zostanie wybudowany parking dla hotelowych gości. Na dachu budynku powstanie tzw. otwarty SkyBar. W obiekcie będą sale konferencyjne. Za projekt rewitalizacji Granda odpowiedzialna jest wrocławska pracownia GREG architekci.

Architektura jest naszą pasją, dlatego z sukcesem rewitalizujemy zabytkowe hotele Piast i Europejski. Nadszedł czas na hotel Grand nasz największy projekt, przygotowany ze szczególnym pietyzmemmówi Paweł Rojek, prezes spółki Rafin:

W trakcie rewitalizacji budynek odzyska przedwojenną wieżę.

Rekonstruowana wieża hotelu Grand wraz z wieżą hotelu Piast przywrócą  reprezentacyjną tzw. bramę do miasta, która funkcjonowała w tym miejscu przed wojną i prowadziła do Rynku – dodaje Piotr Wiak.

Grzegorz Górka, główny projektant rewitalizacji hotelu Grand, właściciel pracowni GREG architekci dodaje: – Realizacja projektu hotelu Grand była największym wyzwaniem projektowym w naszej dotychczasowej karierze zawodowej. Z każdym kolejnym etapem nabieraliśmy coraz większego szacunku do tego obiektu. Ranga miejsca, w którym jest zlokalizowany oraz jego bogata historia, bezsprzecznie zobowiązywały nas do tego.

Na potrzeby projektu Grand, Rafin odremontował zabytkową kamienicę przy ul. Stawowej 13, gdzie aktualnie mieści się siedziba spółki. Przed wojną był tam niemiecki hotel Habsburger-Hof, a po wojnie najpierw hotel Odra, który potem został przemianowany na hotel Piast II.

Rafin posiada między innymi trzy znane wrocławskie hotele położone przy ul. Piłsudskiego – Europejski, oraz nowy hotel Piast. W najbliższych planach firma ma zamiar wyremontować dawny hotel Lotus (dawny hotel Sajgon) przy ul. Wita Stwosza.

Ulica Piłsudskiego ma być reprezentacyjna

We wrześniu 2017 r. właściciele sklepów, hoteli, lokali usługowych oraz deweloperzy inwestujący w nieruchomości przy ul. Piłsudskiego, a także studenci m.in. gospodarki przestrzennej, architektury i psychologii rozpoczęli cykl spotkań, na których dyskutują o tym, jak w przyszłości powinna wyglądać ul Piłsudskiego.

Rewitalizacja hotelu Grand wpisuje się w nasz projekt, który ma na celu ożywienie tej ulicy i doprowadzenie do stanu świetnościmówi Janina Woźna, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Hotel Grand przy ul. Piłsudskiego, wizualizacja: inwestor/wrocław.pl

Obecna ul. Piłsudskiego na początku XIX wieku była peryferyjną ul. Ogrodową. Nazwa nie była przypadkowa, bo mieszkali tam ogrodnicy, których działki przylegały do ulicy. Zyskała ona na znaczeniu po wybudowaniu Dworca Górnośląskiego i później Dworca Głównego. Wybudowano kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także gmach Krajowego Sejmu Śląskiego – dzisiejszy NOT. Z powstałych tam na przełomie XIX i XX wieku blisko 30 hoteli zachowało się kilka – Piast, czyli dawny Kronprinz, Grand, przed laty Du Nord, Europejski, przedwojenny Hohenzollernhof i Polonia, dawny Vier Jahreszeiten.

źródło/wrocław.pl

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 22.2.2018 09:00
niedziela, 18.2.2018 12:15
piątek, 9.2.2018 14:37
piątek, 9.2.2018 09:00
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele