komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

Wyremontowany budynek Uniwersytetu Ekonomicznego gotowy dla studentów

poniedziałek, 9.10.2017 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 332
kategorie artykułu:

Trwający od ponad 15 miesięcy remont budynku Z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dobiegł końca. Z najpopularniejszego i najwyższego obiektu uczelni w starej odsłonie pozostała jedynie konstrukcja. Generalny remont Zetki kosztował 19 milionów złotych.

fot. Bartosz Moch/Wrocław.pl

Dziesiątki ton gruzu i złomu oraz łącznie około 3 tysiące ton pokruszonego betonu, którym można by przykryć boisko piłkarskie do blisko metrowej wysokości, wywiózł wykonawca nowej Zetki – firma AKBiK sp. z o.o. Wzmocniona została konstrukcja fundamentów i szkielet budynku, który po przebudowie „dźwiga” blisko 200 ton szkła i aluminium o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych.

Gruntowna przebudowa, została tylko konstrukcja

Budynek Z od lat wymagał renowacji. To w końcu budowla z 1979 r., więc ma prawie 40 lat. Dotychczasowy standard nie był dostosowany do rzeczywistości, konieczna przede wszystkim była poprawa bezpieczeństwa. W ciągu kilkunastu miesięcy dokonano gruntownej przebudowy, dzięki której podwyższy się komfort pracy wykładowców i nauki naszych studentówpoinformowała prof. dr hab. Ewa Stańczyk-Hugiet, dziekan Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów, którego siedzibą jest właśnie popularna Zetka.

Szklano-aluminiowy wieżowiec od strony ulicy Ślężnej zdobi ułożona z liter przestrzennych nawa uczelni, a od strony ulicy Kamiennej logo Uniwersytetu. Budynek ma 8 pięter użytkowych. Na parterze znajduje się strefa chilloutu – miejsce spotkań i odpoczynku dla studentów między zajęciami, zaś na pierwszym piętrze 5 nowoczesnych laboratoriów komputerowych. Każde z nich jest w stanie pomieścić min. 30 osób. Na drugim piętrze zlokalizowany został nowy dziekanat, na trzecim znajduje się nowoczesna sala Rady Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów. Kolejne kondygnacje to sale instytutów, pokoje pracowników naukowo-dydaktycznych oraz sale seminaryjne.

fot. Bartosz Moch/Wrocław.pl

Oddanie wyremontowanego budynku Z jest ważnym etapem w unowocześnianiu infrastruktury uczelni. Mój ojciec wmurował kamień węgielny pod budowę starej Zetki, a teraz nową odsłonę tego budynku mam przyjemność osobiście otwieraćstwierdził prof. zw. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Twarze na Zetkę już nie wrócą

Budynek jest w pełni wyposażony w nowoczesne systemy alarmowania pożarowego, dźwiękowego systemu ostrzegawczego, pełną infrastrukturę telekomunikacyjną i informatyczną, multimedialne sale dydaktyczne, w automatykę zarządzania budynkiem i oświetleniem. – Wiązki kabli znajdujące się w budynku mają łącznie ponad 100 km – dodaje Ewa Stańczyk-Hugiet.

Dla wrocławian największą zmianą po remoncie budynku Z jest to, że z jego fasady zniknęły charakterystyczne twarze absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego.

Twarze pojawiły się po to, żeby trochę odnowić stary, wysłużony budynek i poprawić jego wygląd. Teraz po remoncie nie ma potrzeby, by twarze wróciły na fasadę Zetki – informuje dziekan Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów.

Fot. Wrocław.pl

Historia Zetki

Wrocławska Zetka – budynek dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – jest jednym z najbardziej wyróżniających się i popularnych wieżowców we Wrocławiu. Bryła budynku oparta jest na szkle i aluminium. Historia budynku sięga roku 1979. Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy gmach nastąpiło 22 grudnia 1979 r. Była to największa i najdłużej trwająca budowa w historii uczelni. Wprowadzenie stanu wojennego wstrzymało prace nad obiektem. W pewnym momencie rozważano nawet wyburzenie niedokończonej inwestycji. Staraniem rektora Józefa Kalety udało się jednak nie dopuścić do takiej decyzji i po kilku latach wznowiono prace budowlane. Niedostatek środków finansowych sprawił jednak, że z ukończeniem budynku, trzeba było poczekać do 1992 r.

Źródło: Wrocław.pl

 

Wasze komentarze

wczoraj, 13 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 16 godz temu
1
środa, 21.2.2018 12:00
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki