komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 23 lutego 2018

Romany, Damiana

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach


wtorek, 12.9.2017 13:00 , komentarze: 0 , odsłony: 330
kategorie artykułu:

15.09, g. 17:00
W piątek o piątej

Co tworzy obraz?

oprowadzanie po wystawie stałej

Prezentacja dzieł – w tym Milczenia rodzajów (1965) Jonasza Sterna – z obszaru malarstwa materii i sztuki informel stanie się również przyczynkiem do opowieści o tym, jak status dzieła sztuki ewoluował na przestrzeni lat. Dzisiaj mianem „dzieła” coraz rzadziej określamy tylko obraz wiszący na ścianie czy usytuowaną gdzieś rzeźbę – staje się nim także happening (zdarzenie), performance (wyczyn), bądź instalacja.

Wstęp z biletem na wystawę stałą
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

16.09, g. 10:00

Opowieść o księciu, staroście i biskupie, 

czyli mecenat Andreasa Jerina 

spacer prowadzony przez dyrektora Piotra Oszczanowskiego zbiórka: obok figury Marii z Dzieciątkiem przed wrocławską katedrą.

Bohaterem tego niezwykłego spaceru będzie Andreas Jerin – biskup i mecenas sztuki, fundator słynnego srebrnego ołtarza głównego wrocławskiej katedry. Dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, poprowadzi zwiedzających od Ostrowa Tumskiego i katedry, gdzie znajduje się nagrobek Jerina, do Muzeum Narodowego, w którym obecnie prezentowane są ufundowane przez biskupa dzieła sztuki (wystawa „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”). 

16.09, g. 12:00 

Od wschodu do zachodu słońca. Śnieżka widziana oczami artystów i turystów wykład Barbary Przerwy

Kto choć raz wybrał się na Śnieżkę lub tylko przebywał w jej cieniu – będzie wracał tam często. Góra zaczęła cieszyć się popularnością już w XVI wieku. Stosunkowo łatwe podejście i malownicze widoki znalazły wielu admiratorów. Szczyt stał się też natchnieniem dla artystów. Prelegentka przybliży słuchaczom najważniejsze fakty z historii karkonoskiej turystyki, a także zaprezentuje bogatą ikonografię Śnieżki w malarstwie, grafice i fotografii.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

16.09, g. 13:30 

Tadeusz Kościuszko 

– dżentelmen, żołnierz i emigrant wykład w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki

Projektował ogrody, rysował, szydełkował – umiejętności te mało kto kojarzy dziś z Tadeuszem Kościuszką. Prelegentka postara się „odbrązowić” sławną postać bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, przywołując liczne ciekawostki z jego życia.
Prowadzenie: Jadwiga Jasińska-Sadura
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

16.09, g. 15:00

Dolnośląskie zabytki w Polsce Ludowej

wykład Adriany Merty-Staszczak
wydarzenie w ramach obchodów 

Europejskich Dni Dziedzictwa

Po II wojnie światowej dziedzictwo kulturowe Polski – 

w tym również zabytkowe pałace, zamki, dwory, kościoły i wiele innych – wzbudzało liczne kontrowersje, a rozmowy na ten temat, wobec ważniejszych potrzeb związanych z odbudową kraju, były lekceważone i pomijane. Ochronę dziedzictwa miały zapewniać powołane w tym celu instytucje, ale była to fikcja: walka z własnością prywatną szybko dała początek nowemu podejściu, zgodnie z którym państwowe uważano za niczyje, a o wartości zabytku świadczył piastowski rodowód lub przydatność gospodarcza.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

16.09, g. 16:00 Kolekcjonowanie nowości – muzea i sztuka współczesna wykład dr. Marcina Szeląga Gertruda Stein (1874–1946) stwierdziła, że „sztuka może być albo nowoczesna, albo znajdować się w muzeum. Nie może być jednocześnie nowoczesną i w muzeum”. Dzisiaj ta opinia, sformułowana u progu narodzin modernizmu, wciąż ma wielu zwolenników. Prelegent omówi historię tworzenia wybranych typów muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej, zarówno w wymiarze idei, jak i kolekcjonerskim i ekspozycyjnym. 
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu 16.09, g. 17:00 
Plenerowy piknik sąsiedzki 

Otwarte dla wszystkich – bliższych i dalszych sąsiadów muzeum – spotkanie piknikowe na trawie przy zabytkowym budynku Muzeum Etnograficznego, dawnego letniego Pałacu Biskupów Wrocławskich. Piknik będzie okazją do wspólnej zabawy przy granej na żywo polskiej muzyce tradycyjnej. Rozpocznie się zabawami dla dzieci, a po nich odbędzie się występ zaproszonej kapeli i potańcówka. Własne koce i kosze piknikowe mile widziane!
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

 

Wasze komentarze

sobota, 10.2.2018 15:05
środa, 7.2.2018 23:44
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche