Wybitny badacz klimatu i Antarktydy na UPWr

wtorek, 17.10.2023 13:21 314 0

Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym naukowcem, który 19 i 20 października będzie gościem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 

To prof. Sławomir Tułaczyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz – polski geomorfolog i glacjolog od 25 lat badający zmiany klimatu na Antarktydzie, gdzie w uznaniu jego zasług jeden z lodowców nazwano Lodowcem Tułaczyka. Postać wybitna, świetny mówca i Dolnoślązak.

Na UPWr, w ramach seminarium naukowych dyscypliny Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, wygłosi on dwa otwarte wykłady (wstęp bezpłatny).

Pierwszy dotyczył będzie klimatu, a konkretnie topnienia lodowców. Naukowcy oceniają, że globalny poziom morza może podnieść się aż o 1.5 +- 1 m do roku 2100, jeśli część lądolodu Antarktycznego się zdestabilizuje w wyniku ocieplenia globalnego. Biorąc pod uwagę fakt, że siedem lat po wejściu w życie Porozumienia Paryskiego, żaden większy kraj nie spełnia swoich zobowiązań co do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, kołem ratunkowym dla ludzkości może okazać się geoinżynieria klimatu.

Drugi wykład „Samotność Ziemi? Antarktyda i Tropienie Obcego Życia” poświęcony będzie odkryciu pozaziemskich form życia, które jest jednym z najbardziej ambitnych i ważnych celów współczesnej Nauki. Profesor skupi się na badaniu wód ukrytych pod lądolodem Antarktycznym, które oferują najlepszy ziemski analog podlodowego biosystemu pozbawionego dostępu do światła. Próbki wód i osadów podlodowcowych z Antarktydy wykazują bowiem, że mikroby są praktycznie wszechobecne pod lądolodem Antarktycznym co może dawać nadzieję, że znajdziemy też mikroorganizmy na księżycu Europa i innych lodowych ciałach planetarnych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)