komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

Wrocławianie budują nową wersję Fiata 126p

piątek, 1.12.2017 15:22 , komentarze: 0 , odsłony: 10405
kategorie artykułu:

Grupa miłośników motoryzacji z Wrocławia tworzy prototyp następcy kultowego Malucha. Nowe auto ma nazywać się Ryś 126. Twórcy rozpoczęli też zbiórkę pieniędzy na kolejny etap prac. 

Prace nad prototypem nowego, kolekcjonerskiego Fiata 126 p trwają już siedem miesięcy. Jego realizatorzy to miłośnicy motoryzacji, głównie z Wrocławia. Mają spore doświadczenia w branży. Brali udział w rekonstrukcjach kultowych samochodów, pracowali też przy dużych komercyjnych projektach.

Jesteśmy też wspierani przez kilka firm, w naszej ekipie są osoby z ogromnym doświadczeniem w branży automotive. Ale przede wszystkim grupę tworzą pasjonaci motoryzacji, którzy chcą zrealizować jedno z tych szalonych marzeń – opowiada Michał, jeden z projektantów. Jak podkreśla, na razie wolą zostać anonimowi. – Jak zbudujemy już auto i będziemy mieli co pokazać, to się ujawnimy – tłumaczy z uśmiechem.  

Podwozie już gotowe

Aktualnie wrocławska ekipa ma już ukończone podwozie Rysia 126, jest gotowa rama, wstawiony silnik, kompletne zawieszenie. Są też wstępne projekty wnętrza samochodu i dokumentacja nadwozia. Prototyp będzie zupełnie nowym autem, a nie ulepszoną wersją oryginalnego Fiata 126 p.

Z suchych danych, samochód opieramy o ramę własnej konstrukcji, jednak bazujemy na sprawdzonych gotowych komponentach (amortyzatory, hamulce itd.). Silnik to konstrukcja 1,3 l Suzuki, aktualna moc po pierwszych modyfikacjach 140 KM. Napęd na tył z dołączanym przodem. Zawieszenie z regulowanym prześwitem. Masa według wstępnych założeń nie powinna przekroczyć jednej tony, więc stosunek mocy do masy powinien zapewnić bardzo przyzwoite osiągi – wyliczają twórcy.

Auto nie jest planowane do masowej produkcji. Młodzi pasjonaci budują je jednak zgodnie z homologacją i gdyby w przyszłości znalazł się potężny inwestor, nie wykluczają również takiego rozwiązania.

Potrzebna pomoc 

Żeby udało się ukończyć pierwszy egzemplarz w przyszłym roku, niezbędny jest zastrzyk finansowy. Sami wrzucamy w to nasze oszczędności życia i rozbijamy świnki skarbonki. Jednak te fundusze powoli się kończą, a na budowę nadwozia auta potrzebne jest jeszcze 20 tysięcy – mówi Michał, jeden z twórców projektu.

Pasjonatów motoryzacji można wesprzeć w serwisie zrzutka.pl, gdzie rozpoczęli zbiórkę na budowę nadwozia. – Każde wsparcie jest nam niezbędne, bo prototyp wymaga od nas nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale i funduszy. Przygotowaliśmy trochę małych upominków za wsparcie naszego projektu – zachęcają. 

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, to prototyp kultowego Fiata 126 p w zupełnie nowej, futurystycznej odsłonie będzie gotowy w przyszłym roku. 

źródło: Wrocław.pl foto: facebook.com/new126p/

 

Wasze komentarze

środa, 21.2.2018 12:00
wtorek, 20.2.2018 12:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Radio LUZ
Radio LUZ