komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

The World Games 2017 bez barier

środa, 31.5.2017 14:20 , komentarze: 0 , odsłony: 854
kategorie artykułu:

Organizatorzy 10. Światowych Igrzysk Sportowych przygotowali udogodnienia dla kibiców z niepełnosprawnością. Na trybunach znajdą swoje miejsce osoby na wózkach. Z kolei kibice z dysfunkcją wzroku będą mogli skorzystać z audiodeskrypcji. Kibice niepełnosprawni nabywają bilety ulgowe na wszystkie wydarzenia TWG 2017, a ich opiekunowie płacą za bilet symboliczną złotówkę. 

Infrastruktura dostosowana do potrzeb kibiców z niepełnosprawnością
Dzięki igrzyskom Wrocław zyskał dwa nowe obiekty sportowe: tor wrotkarski w parku Tysiąclecia oraz Pływalnię TWG 2017 przy ul. Wejherowskiej. Zmodernizowany został także Stadion Olimpijski. Areny te zostały przygotowane również z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Przystosowany do ich potrzeb jest Stadion Olimpijski, gdzie mogą wjechać główną bramą i skorzystać z wygodnego parkingu. Z kolei dużym atutem pływalni jest winda, dzięki której kibice mogą dostać się na trybunę. 

- Wrocław jest świetnie przygotowany na przyjęcie gości z różnymi niepełnosprawnościami, którzy w lipcu przyjadą do stolicy Dolnego Śląska, by dopingować swoich ulubieńców. Nasze wrocławskie lotnisko, a także hotele dostosowały infrastrukturę do potrzeb osób, które mają problemy z poruszaniem się. W tych miejscach pojawiły się podjazdy, działają windy, a na parkingach są narysowane koperty dla „wózkersów”. Również obiekty sportowe stały się miejscami przyjaznymi dla osób niepełnosprawnych. Na większości z nich są specjalne sektory, w których mogą się swobodnie poruszać niepełnosprawni. Nie mają oni problemu ani z wjazdem na teren, ani z dotarciem do toalety – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych

- We Wrocławskim Komitecie Organizacyjnym od początku byliśmy pewni, że Igrzyska The World Games 2017, oprócz wymiaru związanego ze sportem wyczynowym, biciem rekordów i zdobywaniem medali, powinny być także festiwalem sportu - świętem, na którym każdy czuje się dobrze. Chcemy, by to były Igrzyska dostępne, w których mogą wziąć udział wrocławianie i goście naszego miasta. Wiemy, że żadnej grupy kibiców nie można zaniedbać. Wśród fanów sportów TWG2017 są także osoby z niepełnosprawnościami. Przygotowaliśmy dla nich bilety ze zniżką 50%. Wiemy jednak, że często te osoby nie są w stanie dostać się na obiekt i po nim poruszać samodzielnie, dlatego korzystają z pomocy asystenta. Dla asystentów bilet wstępu kosztować będzie jedynie złotówkę – mówi Adam Roczek, wiceprezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017. 

Na obiektach będą pracować audiodeskryptorzy z Fundacji Katarynka
Audiodeskrypcja będzie dostępna w wielu miejscach. Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły wysłuchać komentarza sportowego podczas wybranych zawodów. Są to: futbol amerykański, piłka ręczna plażowa, kajak polo, fistball, frisbee, kickboxing, korfball, lacrosse, muaythai, jazda szybka na wrotkach, żużel, wspinaczka sportowa. Za audiodeskrypcję odpowiada Fundacja Katarynka, która ma duże doświadczenie w relacjonowaniu wydarzeń sportowych. Komentarz będzie rozsyłany drogą radiową, a to znaczy, że każdy ma do niego nieograniczony i swobodny dostęp. Wystarczy przynieść ze sobą małe radio lub smartfon z systemem Android i słuchawkami, a następnie ustawić je na częstotliwość podaną przez organizatorów. Dyscypliny i czas, w którym audiodeskrypcja będzie dostępna zostaną opisane w programie The World Games 2017.   

- Audiodeskrypcja może być użyteczna nie tylko dla osób słabowidzących. Także dla osób pełnosprawnych, lecz nie do końca zorientowanych w specyfice sportów nieolimpijskich. Może się ona okazać doskonałym źródłem wiedzy pomocnej w zrozumieniu tego, co dzieje się na boisku czy na macie – mówi Mariusz Trzeciakiewicz, prezes Fundacji Katarynka

The World Games 2017 rozpoczną się 20 lipca o godzinie 19.00 ceremonią otwarcia na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. W trakcie trzygodzinnego widowiska wystąpi około 400 artystów, w tym Kamil Bednarek, Igor Herbut, Jimek, Dawid Kwiatkowski i duet BeMy.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.8.2017 11:52
czwartek, 10.8.2017 11:45
wtorek, 20.6.2017 10:18
poniedziałek, 19.6.2017 09:02
czwartek, 15.6.2017 09:10
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele