komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 23 lutego 2018

Romany, Damiana

Rowerem przez Powiat Dzierżoniowski

poniedziałek, 4.9.2017 00:00 , odsłony: 616
kategorie artykułu:

Powiat Dzierżoniowski, jak i wszystkie gminy leżące w jego granicach, bardzo mocno stawia na turystykę rowerową. Starostwo wytyczyło i opiekuje się siedmioma trasami, które prowadzą przez najciekawsze zakątki powiatu.

Każdy rowerzysta przejeżdżający tymi szlakami będzie miał okazje poznać dziedzictwo kulturowe Ziemi Dzierżoniowskiej ale także zobaczyć okazy dzikich zwierząt i roślin oraz poznać ciekawych ludzi - mieszkańców powiatu. Każda z tras wiedzie cyklistów w inne miejsce powiatu. Niektóre się ze sobą krzyżują. Jedne prowadzą rowerzystów wśród wzniesień Kotliny Dzierżoniowskiej, inne zabierają ich w podróż po Górach Sowich. Wszystkie są świetnie przygotowane i oznakowane.

Szereg imprez organizowanych przez poszczególne gminy i stowarzyszenia, również zachęca do aktywnego odpoczynku. Propagowane jest kolarstwo szosowe, górskie, mtb, ale również to rodzinne, wśród pagórków i pól Ziemi Dzierżoniowskiej. Sezon rowerowy w powiecie rozpoczyna się chwilę po pierwszych roztopach. Na przełomie kwietnia i maja, na trasach rowerowych można już spotkać sporo miłośników dwóch kółek. Jednym z pierwszych wydarzeń, niejako inaugurujących oficjalnie sezon rowerowy w powiecie jest Dzierżoniowski TRAKT. Pieszo-rowerowa impreza rodzinna, która ostatnio przerodziła się również w imprezę dla zmotoryzowanych miłośników jednośladów. Każdego roku drogami powiatu przejeżdżają również ogólnopolskie wyścigi kolarskie - Międzynarodowe Kryterium Kolarskie oraz CCC Tour – GRODY PIASTOWSKIE. W Górach Sowich Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety organizuje zawody sportowe w kolarstwie górskim. Bielawa, Pieszyce i Jodłownik, stają się wtedy centrum górskich zjazdów i podjazdów rowerowych w naszym regionie. Malownicze, trudne technicznie trasy przyciągają świetnych zawodowców ale w imprezach mogą wziąć również udział amatorzy, wystarczy w dzień zawodów zapisać się na liście startowej.

Łącznie ponad 200 kilometrów zróżnicowanych terenowo i technicznie tras czeka na cyklistów. Większość z nich poprowadzona jest z dala od ruchliwych ulic łączących poszczególne miejscowości powiatu, a te które przejeżdżają przez miasta i wsie, są oddzielone od ruchu pojazdów mechanicznych.

Infrastruktura rowerowa powiatu z każdym rokiem się powiększa, a nowe inwestycje drogowe prowadzone są w taki sposób, by przy okazji budowy nowej drogi, została też wytyczona ścieżka pieszo-rowerowa. Najlepszym tego przykładem są drogi z Bielawy do Pieszyc (otwarta w całości kilkanaście miesięcy temu) i z Dzierżoniowa do Włók (już niedługo zostanie otwarta dla cyklistów).

Każdy rowerzysta, amator i ten bardziej wymagający, znajdzie trasę dla siebie. Na dwóch kółkach nie trzeba się trzymać utartych i oznaczonych szlaków. Ten kto zechce może wyznaczyć własną trasę.

Przyłącz się… i jedź z nami!

 
poniedziałek, 19.2.2018 10:00
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche