komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

Pół tysiąca policjantów z naszego województwa pomagało w usuwaniu skutków huraganu

sobota, 7.10.2017 08:34 , komentarze: 0 , odsłony: 540
kategorie artykułu:

Orkan Ksawery, który przeszedł przez Dolny Śląsk wyrządził sporo szkód, m.in. powalając połacie drzew, czy uszkadzając linie trakcji kolejowych. Dyżurni na bieżąco odbierali zgłoszenia dotyczące zdarzeń spowodowanych przez silne podmuchy wiatru. W działaniach związanych z usuwaniem skutków tego niekorzystnego zjawiska atmosferycznego brało udział ponad pół tysiąca policjantów garnizonu dolnośląskiego. Funkcjonariusze zabezpieczali miejsca, gdzie doszło do powalenia drzew, bądź oderwania konarów, które spadały na jezdnie dróg, organizując w tych miejscach ruch drogowy tak, ażeby przebiegał on w bezpieczny sposób do czasu usunięcia zatorów przez strażaków. W kilku sytuacjach policjanci podjęli też działania ewakuacyjne wobec pasażerów pociągów, które utknęły na trasie.

Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa policjanci w liczbie ponad pół tysiąca funkcjonariuszy brali czynny udział w działaniach związanych ze skutkami orkanu, jaki przeszedł przez teren naszego województwa wczoraj wieczorem i dzisiejszej nocy.

Gdy zaczęły się silne wiatry, a ostrzeżenia wskazywały że wiejący orkan niesie ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, na terenach, gdzie było to konieczne, podjęto decyzję aby policjanci pracujący na drugiej zmianie pozostali w celu wsparcia  działań funkcjonariuszy rozpoczynających służbę w nocy.

W trzebnicy policjanci pomogli ewakuować pasażerów, którzy utknęli w pociągach, gdy wiejący orkan pozrywał linie trakcji kolejowej. Trzy pociągi utknęły na trasie Wrocław - Leszno. W ewakuacji 131 pasażerów pomagali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy. Organizowana była zastępcza komunikacja autobusowa. Działania policjantów utrudniał silnie wiejący wiatr i łamiące się konary drzew. Podczas działań na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

W kilku powiatach silny wiatr spowodował, że na drogach znalazła się duża ilość gałęzi, liści i konarów, które utrudniały ruch i stanowiły zagrożenie dla podróżujących. W działaniach prowadzonych na drogach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich policjanci zabezpieczali miejsca, gdzie doszło do powalenia drzew, bądź oderwania konarów, które spadały na jezdnie dróg, organizując w tych miejscach ruch drogowy tak, ażeby przebiegał on w bezpieczny sposób do czasu usunięcia zatorów przez strażaków.

Do poważnego w skutkach zdarzenia doszło około godziny 19 w miejscowości Radziechów w powiecie złotoryjskim. Funkcjonariusze zadysponowani na miejsce ustalili, że w wyniku złych warunków atmosferycznych oraz silnych podmuchów wiatru został zerwany dach z jednego z budynków, który uszkodził zaparkowane po drugiej stronie drogi trzy samochody osobowe. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. Działania strażaków związane z usuwaniem skutków zdarzenia wspierane były przez policjantów zajmujących się zabezpieczaniem miejsca zdarzenia oraz organizacją ruchu.

Doszło też do kilku sytuacji, gdzie spadające konary i przewracające się drzewa uderzały w pojazdy, które znajdowały się ruchu. Dyżurni jednostek, którzy odbierali telefony ze zgłoszeniami, natychmiast kierowali na miejsce policjantów w celu rozpoznania sytuacji i jak najszybszego udzielenia wsparcia poszkodowanym.

O ile w aktywnych działaniach podejmowanych przez dolnośląskich policjantów biorących udział w działaniach, które trwały nieprzerwanie pomimo dającego się cały czas w znaki orkanu, nie ucierpiał żaden policjant, to funkcjonariusze podczas prowadzonych działań odnotowali kilka groźnych przypadków, które finalnie zakończyły się na szczęście tylko uszkodzeniem radiowozu. W powiecie głogowskim w związku z koniecznością zabezpieczenia miejsca usuwania połamanych drzew, które zatarasowały przejazd na jednej z dróg, policjanci pojawili się na miejscu w celu wsparcia działań strażaków. W pewnym momencie kolejne drzewa zaczęły się przewracać na drogę. Jedno z nich uderzyło w radiowóz policyjny. Z kolei w powiecie milickim na oznakowany radiowóz jadący do jednej z nocnych interwencji spadł konar powodując wybicie przedniej szyby.

Policjanci w najbliższym czasie będą dbali o to, aby zaangażowane służby mogły bezpiecznie prowadzić prace związane z usuwaniem skutków orkanu.  Mieszkańcy rejonów dotkniętych wichurą powinni też pamiętać o tym, że nawałnica powaliła połacie drzew, ale są też i takie, które wymagają jeszcze wycięcia. Wiszące gałęzie czy konary, a także zerwane lub uszkodzone i jeszcze niezabezpieczone linie energetyczne mogą zagrażać bezpieczeństwu, stąd też należy unikać tego typu miejsc, a o wszelkich sytuacjach związanych z możliwym zagrożeniem – o ile nie podjęte zostały jeszcze w tych konkretnych przypadkach działania – informować odpowiednie służby.

KWP Wrocław

 

Wasze komentarze

piątek, 23.2.2018 12:00
piątek, 23.2.2018 08:00
piątek, 23.2.2018 08:40
1
środa, 21.2.2018 12:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ