komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 18 lutego 2018

Szymona, Konstancji

Noc Świętojańska w Centrum Kultury ZAMEK

poniedziałek, 19.6.2017 14:25 , komentarze: 0 , odsłony: 551
kategorie artykułu:

Tsigunz Fanfara Avantura - orkiestra dęta składająca się z muzyków, którzy m.in. towarzyszyli Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, wystąpi w amfiteatrze leśnickiego Centrum Kultury "Zamek", w sobotę 24 czerwca, podczas Nocy Świętojańskiej . Oprócz nich na scenie zobaczymy również innych wykonawców nurtu etno/folk: Dzikie Jabłka, Radykalna Wieś oraz didżejka Shamanika, łącząca dźwięki klubowe z etniczymi.  Ponadto w programie imprezy: warsztaty plecenia wianków, parada świętojańska oraz jarmark. Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Wrocławia - wstęp wolny.

Noc Świętojańska, odbywająca się na terenach zielonych okalających Zamek leśnicki - siedzibę miejscowego Centrum Kultury "Zamek" - od lat przyciąga wrocławian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości do wspólnego świętowania letniego przesilenia. W tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na koncerty, jednak w programie znalazły się również warsztaty, jarmark i parada świętojańska. 

Na scenie amfiteatru zamkowego wystąpią artyści poruszający się w stylistykach folk/etno/dub/electro. Największą atrakcją z pewnością będzie występ orkiestry dętej Tsigunz Fanfara Avantura grającej energetyczny balkan-folk. Zespół w 2011 roku towarzyszył Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, rok później stanął na podium Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii oraz Sziget Festival na Węgrzech. Obok nich na scenie pojawią się też Dzikie Jabłka - zespół w swojej twórczości łączący słowiańskie melodie i porywający rytm afrykańskich bębnów. W ich instrumentarium z jednej strony znajdziemy afrykańskie djembe, dun-dun czy balafon, z drugiej skrzypce, gitary i flet, a wszystko to połączone białym śpiewem wokalistek. W sobotę zagrają też: Radykalna Wieś, czyli  połączenie folkowych melodii, dubowego brzmienia i punkowej energii oraz didżejka, wokalista i producentka - Shamanika (Natalia Norko), która przygotowuje specjalnego seta w stylistyce electro/etno. Shamanika wystąpi z Wiktorem Golcem - jednym z najbardziej znanych polskich bębniarzy, który, co ciekawe, gra na samodzielnie wykonanych instrumentach.

Jak co roku na stanowiskach warsztatowych dziewczęta znajdą rumianki, z których własnoręcznie, pod okiem instruktorów, uplotą sobie świętojańskie wianki. Jako, że jest to najbardziej popularny warsztat Nocy, oblegany do późnych godzin wieczornych, organizatorzy w tym roku przygotowali kilkadziesiąt kilogramów materiału na wianki. Tak więc każdy chętny na pewno będzie w stanie przygotować sobie wianek. Po zakończeniu warsztatów wszyscy ruszą w paradzie świętojańskiej do brzegu przepływającej przez Leśnicę Bystrzycy, skąd dziewczęta będą rzucać wianki w nurt rzeki. 
Lalki-motanki to kolejny z warsztatów, w których będzie można wziąć udział podczas Nocy Świętojańskiej. Poprowadzi je Galina Sażniewa  ze Słowiańskiej Pracowni DiDaRa. Lalki-motanki wykonywano kiedyś z określoną intencją:  szczęścia, dostatku i miłości- miały szczególną magiczną moc, i tak np. Ziarnuszka zapewniała dostatek, Nierozłączki symbolizowały i cementowały związek dwojga ludzi, Zdrowuszka chroniła przed chorobami.
Przez cały czas trwania Nocy Świętojańskiej, w godz. 15:00 - 23:00 czyny będzie jarmark
, na którym swoje produkty oferować będą stoiska m.in. z rękodziełem, biżuterią, miodami, sokami, serami, czy winami.

Noc Świętojańska
24 czerwca, sobota, godz. 15:00 - 23:00
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław
wstęp wolny (poza warsztatami lalkarskimi - 20zł)
dojazd z centrum Wrocławia:
tramwaje 3,10,20
autobus - 148, 101
PKP - stacja Wrocław-Leśnica

 

Wasze komentarze

sobota, 10.2.2018 15:05
środa, 7.2.2018 23:44
poniedziałek, 15.1.2018 13:28
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki