komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 23 lutego 2018

Romany, Damiana

Na PWr rozpoczął się Zjazd Fizyków Polskich - dzisiaj spotkania z noblistami

wtorek, 12.9.2017 11:25 , komentarze: 0 , odsłony: 654
kategorie artykułu:

Dyskusje nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki, spotkania z laureatami Nagrody Nobla i debaty naukowe - to główne punkty 44. Zjazdu Fizyków Polskich, który w poniedziałek rozpoczął się na Politechnice Wrocławskiej.

W spotkaniu udział weźmie ponad 1000 osób, a wśród nich największe sławy w dziedzinie fizyki, a także doktoranci, nauczyciele, laureaci olimpiad i miłośnicy fizyki. Zjazd odbywa się co dwa lata w różnych ośrodkach naukowych w Polsce.

Spotkania z noblistami

Od wtorku, przez trzy dni, swoje prelekcje będą wygłaszać laureaci Nagrody Nobla. Jako pierwszy wystąpi prof. Theodor Hänsch z Instytutu Maxa Plancka, który został uhonorowany nagrodą Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk za rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej w 2005 roku.

Następnie, w środę, wykład wygłosi prof. Shuji Nakamura z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, którego trzy lata temu doceniono za wynalezienie wydajnej diody emitującej światło niebieskie.

Natomiast 14 września zaplanowano spotkanie z prof. Gerardem Hooftem z Uniwersytetu w Utrechcie. Naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w 1999 roku za wyjaśnienie kwantowej struktury oddziaływań elektrosłabych.

Nie tylko wykłady

Program zjazdu został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach. W środę, 13 września, odbędzie otwarta sesja popularnonaukowa, połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. W programie spotkania zaplanowano wykłady prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

W środę odbędą się również pokazy doświadczeń „Magia światła” przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej, która tego samego dnia poprowadzi też drugi pokaz – „Fizyka dla magika” - o godzinie 17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani, bez ograniczeń wiekowych. 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 min temu
środa, 21.2.2018 12:00
wtorek, 20.2.2018 12:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele