Miejsca, festiwale i programy – witajcie w Strefie Kultury Wrocław!

sobota, 20.1.2018 10:00 2836 1

Sieć ośmiu miejsc rozsianych na mapie Wrocławia, programy o lokalnym, ogólnopolskim 
i międzynarodowym charakterze oraz cenione w kraju i za granicą festiwale. Tak prezentują się trzy główne filary działalności Strefy Kultury Wrocław – instytucji powołanej na bazie doświadczeń obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Biura Festiwalowego Impart 2016.

Biuro Festiwalowe Impart 2016 powstało w 2012 roku z połączenia dwóch instytucji: Wrocław 2016 – biura odpowiedzialnego za zakończoną sukcesem kandydaturę Wrocławia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury oraz Centrum Sztuki „Impart” – organizacji współtworzącej krajobraz kulturalny miasta od kilkudziesięciu lat. Biuro w nowym kształcie stało się osią organizacyjną roku ESK: zrealizowało setki projektów, przy wielu kolejnych współpracowało z ponad 350 partnerami i tysiącami wrocławian. Wrocław jako jedno z niewielu miast – Europejskich Stolic Kultury – zdecydował się na kontynuowanie działalności jednostki odpowiedzialnej za organizację obchodów.

Od samego początku wiedzieliśmy, że instytucja odpowiedzialna za organizację ESK pozostanie po 2016 roku otwarta dla wrocławian, a wraz z nią kontynuowane będą najważniejsze projekty zapoczątkowane w roku obchodów – mówi Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Przygotowany przez Komisję Europejską raport ewaluacyjny wrocławskiej ESK tę decyzję ocenił niezwykle wysoko. Bogactwo dorobku ESK, potrzeba pielęgnowania wieloletniego dziedzictwa Centrum Sztuki „Impart” i nowe wyzwania, które stanęły przed instytucją, sprawiły, że w 2018 rok wchodzi ona już jako Strefa Kultury Wrocław.

Program biura w nowej odsłonie podzielony jest na trzy obszary, na które składają się zarówno projekty stworzone z inicjatywy ESK Wrocław 2016, te realizowane wcześniej przez Centrum Sztuki „Impart” i Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz takie, których powstanie jest wynikiem prowadzonej w 2017 roku ewaluacji.

Kształt naszej instytucji jest sumą kilkudziesięciu lat doświadczeń w budowaniu wrocławskiej kultury – wyjaśnia Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Europejska Stolica Kultury dopisała do tej historii kolejny, wspaniały rozdział. Kontynuacja naszej działalności zapewni mieszkańcom dalsze możliwości korzystania z dziedzictwa ESK. Na działalność Strefy Kultury Wrocław składają się trzy główne filary: miejsca, festiwale
.

Miejsca wypełnione kulturą

W sieci miejsc wchodzących w skład Strefy Kultury Wrocław to Impart jest tą o najdłuższej tradycji – 
w kojarzonych jako jedne z najlepszych akustycznie przestrzeni w mieście od lat odbywa się wiele wrocławskich festiwali i przeglądów, a także koncerty, spektakle i jam sessions. Kolejnym miejscem należącym do Strefy jest położona w samym centrum miasta Barbara – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś otwarta dla mieszkańców Wrocławia przestrzeń dla aktywności kulturalnych, kawiarnia prowadzona przez Etno Cafe, infopunkt i czytelnia. Listę lokalizacji uzupełniają: kontynuujący dziedzictwo Eugeniusza Geta-Stankiewicza Domek Miedziorytnika, położone przy placu Solnym Mieszkania dla rezydentów, Galeria Dworcowa, czyli ponad 1000 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej na Dworcu Głównym PKP oraz Pracownia Komuny Paryskiej 45 – miejsce sąsiedzkich spotkań na Przedmieściu Oławskim. Na mapie Wrocławia znajdują się również dwa punkty, których otwarcie jest dopiero przygotowywane. Jeszcze w tym roku w podwórku Ruska 46 uruchomiona zostanie Recepcja, a wiosną 2019 roku ruszy Dom Kultury Nowe Żerniki.

Wyjątkowe odsłony festiwali

Drugim obszarem działań Strefy Kultury Wrocław są cenione w kraju i za granicą festiwale. Ostatnie dni kwietnia są tradycyjnie już zarezerwowane dla muzyki jazzowej. Podczas 54. odsłony Jazzu nad Odrą ponownie usłyszeć będzie można efekty współpracy Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego festiwalu, ze zwycięzcami ubiegłorocznego konkursu na Indywidualność Jazzową, a 30 kwietnia znów hucznie świętowany będzie Światowy Dzień Jazzu Polskiego. 9 czerwca w kalendarzach zaznaczyć powinni wszyscy miłośnicy literatury. Tegoroczna Europejska Noc Literatury zabierze wrocławian poza ścisłe centrum miasta – tym razem fragmentów najlepszej światowej prozy posłuchać będzie można w dziesięciu lokalizacjach na Przedmieściu Oławskim. Program nadchodzącej edycji stworzy Michał Nogaś – nowy kurator ENL, który do współpracy zaprosi związanego z wrocławskim środowiskiem twórcę. Strefa Kultury Wrocław jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta. Jubileuszowa XXV edycja odbędzie się w wakacyjne niedziele w niedostępnym na co dzień dla zwiedzających kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Kolejną okazją do świętowania będą dziesiąte urodziny WROsound Festival.

Od zeszłorocznej edycji kluczem do „wrocławskości” imprezy jest osoba kuratora – co roku inny artysta związany z Wrocławiem tworzyć będzie program muzyczny, pokazując jak lokalna muzyka współgra z innymi miastami czy ze sceną zagraniczną. Jesienią moc wrażeń zapewni z pewnością Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada, jedyne na taką skalę wydarzenie teatralne w mieście skierowane do najmłodszych widzów. Dorośli miłośnicy teatru będą musieli poczekać do 2019 roku na jubileuszową, dziesiątą odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.

Programy współpracy lokalnej i międzynarodowej

Trzecim filarem Strefy Kultury Wrocław są programy, które obejmują zarówno działania o charakterze lokalnym, jak i te ogólnopolskim i międzynarodowym. To dobrze znane wrocławianom Mikrogranty, czyli program współorganizacji projektów, w którym wybierane są najlepsze pomysły wrocławian na lokalne aktywności o charakterze kulturotwórczym, czy Sąsiadujemy – program sąsiedzkich wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców czterech wrocławskich osiedli (do Ołbina, Brochowa i Przedmieścia Oławskiego dołączy w 2018 roku Kleczków). To także skierowany do wydawców książek i czasopism Wrocławski Program Wydawniczy oraz program rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej AIR Wro. W jego ramach kontynuowany będzie też rozpoczęty w zeszłym roku program wspierający mobilność lokalnych twórców – Kultura Mobilna. Strefa Kultury Wrocław dalej będzie działać także w ramach Koalicji Miast, która w najbliższych latach realizowana będzie jako wspólna inicjatywa miast-koalicjantów, mająca na celu podnoszenie kompetencji oraz rozwój pola kultury. W 2018 roku swoją działalność rozpoczynają Praktycy Kultury – program mający przygotować kreatorów kultury do reagowania na potrzeby odbiorców, współtworzenia miejsc dedykowanych kulturze, a także rozwijać sieci współpracy na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.

Kultura niezbędna na co dzień

Strefa Kultury Wrocław, obok działań programowych, co miesiąc przygotowuje też „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” – jedyne tak obszerne wydawnictwo, w którym znaleźć można aktualne informacje o kulturalnym życiu Wrocławia. Obecny kształt „Niezbędnika” jest efektem szerokiej dyskusji środowiskowej na temat potrzeby jednego wydawnictwa, gdzie znajdą dla siebie miejsce wszyscy zainteresowani – wyjaśnia ideę publikacji Dominika Kawalerowicz, zastępczyni dyrektora ds. programowych. - Ogromne zainteresowanie „Niezbędnikiem” unaoczniło, że periodyk przekrojowo prezentujący wrocławską kulturę to cenne narzędzie zarówno po stronie organizatorów życia kulturalnego, jak i jego uczestników. W każdym numerze pojawia się kalendarium z zapowiedziami kilkudziesięciu wydarzeń, które organizowane są przez wrocławskie instytucje, stowarzyszenia i organizacje, a także część publicystyczna czyli m.in.: wywiady, lifestyle’owe poradniki, felietony i przewodniki po mieście. Bezpłatny miesięcznik wydawany jest w wersji dwujęzycznej (polsko-angielskiej), posiada też specjalny dodatek skierowany do mniejszości ukraińskiej.

Od 17 stycznia najświeższe informacje związane z wydarzeniami Strefy Kultury Wrocław dostępne są na nowej stronie internetowej instytucji – pod adresem www.strefakultury.pl znaleźć można zarówno kalendarz wydarzeń, jak i informacje o programach, festiwalach oraz aktualnych naborach i konkursach.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

agap niedziela, 21.01.2018 17:34
A co na Karłowicach?