komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 17 lutego 2018

Aleksego, Zbigniewa

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2017

wtorek, 16.5.2017 10:57 , komentarze: 0 , odsłony: 346
kategorie artykułu:

Spotkania ze świetnymi pisarzami kryminałów, wykłady o pracy śledczych, warsztaty scenariuszowe i literackie, a nawet kryminalne lekcje dla uczniów. To wszystko w programie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Impreza przyciąga cenionych pisarzy i wiernych czytelników, którzy uwielbiają mroczne zagadki. Tegoroczna edycja od 24-28 maja.

Gwiazdy kryminałów we Wrocławiu
Alex Marwood – to gorące od miesięcy nazwisko w Polsce, zwłaszcza za sprawą powieści „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, a potem kolejnych dwóch książek – „Najmroczniejszy sekret” i „Zabójca z sąsiedztwa” wydawanych nakładem Albatrosa. Brytyjka, której tomy przekłada się dziś na 17 języków i popularnością cieszy się także na trudnym amerykańskim rynku spotka się z czytelnikami 27 maja o 18.00 w Mediatece. Ale to nie jedyna gwiazda pisząca powieści kryminalne, jaka odwiedzi Wrocław. Szweda Stefana Ahnhema znają wszyscy miłośnicy serialu „Wallander” na podstawie powieści słynnego Henninga Mankella. Z pozycji autora świetnych skryptów Ahnhem awansował do rangi pisarza powieści, których bohaterem uczynił policjanta Fabiana Riska.I choć narzeka, że do samodzielnego pisania wziął się za późno (bo w Szwecji jest ogromna konkurencja) i tak ma swoich fanów. Ci z Polski mają szansę na dwa spotkania z Ahnhemem – w 25 maja o 17.00 w Klubie Proza da wykład „Jak rozwinąć swój pomysł w intrygującą i trzymającą w napięciu opowieść”, a 26 maja o 18.00 opowie o książkach w Mediatece.

Na festiwal przyjedzie także czeska pisarka Iva Procházková. Siłą jej powieści (u nas znana jest m.in. „Mężczyzna na dnie”) pozostają, obok intrygi, świetnie nakreślone sylwetki bohaterów. Spotkanie z autorką 25 maja o 18.30 w Starym Klasztorze, a poprowadzi je wrocławska autorka kryminałów, Marta Mizuro.

Dla wnikliwych badaczy i łasuchów
Jak ważna jest nauka w praktyce śledcze przekonamy się na wykładzie 24 maja o 17.00 w Mediatece, a 26 maja o 20.00 autorzy książek, biegły medyk sądowy, funkcjonariusz policji i technik kryminalistyki będą dyskutowali w Starym Klasztorze o temacie dotyczącym tego, co dzieje się między światem żywych a umarłych. Dla spragnionych kryminału w wersji filmowej w Kinie Nowe Horyzonty przygotowano 24 maja o 19.00 seans filmu „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika, zaś śniadanie kryminalne będzie można zjeść 28 maja o 11.00 w Klubie Proza (koszt 25 zł). W roli gospodarzy Katarzyna Purzyńska i Wojciech Chmielarz.

Nagroda Wielkiego Kalibru
Autora zwycięskiej książki poznamy 27 maja podczas gali Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jurorzy wybierać będą z ośmiu powieści.

Nominowane powieści:

  1. Artur Baniewicz, „Pięć dni ze swastyką” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
  2. Wojciech Chmielarz, „Osiedle marzeń” (Wydawnictwo Czarne)
  3. Mariusz Czubaj, „R.I.P.” (Wydawnictwo Albatros)
  4. Ryszard Ćwirlej, „Śliski interes” (Wydawnictwo Muza)
  5. Marta Guzowska, „Chciwość” (Wydawnictwo Burda)
  6. Anna Kańtoch, „Łaska” (Wydawnictwo Czarne)
  7. Bartosz Szczygielski, „Aorta” (Wydawnictwo W.A.B.)
  8. Marcin Wroński, „Portret wisielca” (Wydawnictwo W.A.B.)

Dla zainteresowanych także spotkanie z laureatami Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (27 maja o 14.00 w Starym Klasztorze), m.in. z Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem.

 

Wasze komentarze

piątek, 9.2.2018 14:37
piątek, 9.2.2018 09:00
poniedziałek, 29.1.2018 10:00
1
Super TAXI
Super TAXI
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Radio LUZ
Radio LUZ