Leki na afty – z czego można wybierać?

wtorek, 30.3.2021 08:48 876

Małe, bolesne owrzodzenia w jamie ustnej uprzykrzają ci życie? Chciałbyś szybko przynieść sobie ulgę w bólu i pozbyć się uciążliwego dyskomfortu? W takim razie nie czekaj, wybierz skuteczny lek na afty i pozbądź się zmian na języku, na wargach czy na wewnętrznych ścianach policzków. Wybór preparatów i metod leczenia jest spory, dlatego podpowiadamy, co pomoże ci szybko uporać się z tym problemem.

Znajdź przyczynę aft

Leki na afty są skuteczne, a ich stosowanie przynosi szybkie efekty. Jednak jeśli nie chcesz, aby problem ten powracał, powinieneś przeanalizować, co jest jego przyczyną.

Za powstawanie aft może być odpowiedzialna niedostateczna higiena jamy ustnej lub próchnica. Wtedy oprócz stosowania leku na afty, konieczne jest leczenie stomatologiczne. Zmiany te powstają także w wyniku alergii, przyjmowania antybiotyków oraz na skutek noszenia aparatu ortodontycznego lub nieodpowiednio dopasowanej protezy. Bywa, że afty powstają w wyniku złej diety, niedoborów witamin i składników mineralnych (głównie B12 i żelaza).

Znalezienie przyczyny wystąpienia tych zmian błony śluzowej to pierwszy krok do tego, by zapobiec ich ponownemu pojawieniu się. Ponadto chcąc się ich pozbyć, trzeba sięgnąć po sprawdzone metody i dobry lek na afty.

Lekarstwa na afty, które przygotujesz sam!

Możesz wypróbować domowe sposoby leczenia aft. Na pewno ci nie zaszkodzą, a mogą przynieść ulgę w bólu i przyspieszyć gojenie się owrzodzeń:

  • przygotuj roztwór z pół łyżeczki soli i szklanki letniej, przegotowanej wody – płucz nim jamę ustną kilka razy dziennie
  • zrób pastę z proszku do pieczenia, odrobiny sody oczyszczonej i wody oraz aplikuj ją bezpośrednio na afty
  • posmaruj zmiany, które pojawiły się w jamie ustnej, olejem kokosowym lub przyłóż do nich wacik nasączony wodą utlenioną.

Stosowanie domowych specyfików nie będzie skuteczne w każdym przypadku. Aby mieć pewność, że zmiana szybko zniknie, a ból ustąpi, trzeba sięgnąć po sprawdzony lek na afty.

Jakie lekarstwa na afty są najskuteczniejsze?

Na rynku jest dostępnych wiele leków na afty. Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, odkażające i ściągające. Co ważne, preparaty te są dostępne w różnej formie. Można spotkać się z:

  • żelami
  • pastami
  • płynami do płukania

Szczególnie ta ostatnia grupa produktów będzie wyjątkowo łatwa podczas stosowania. Takie leki na afty mają precyzyjne aplikatory oraz można je łatwo użyć w każdej sytuacji – w domu, w pracy czy w podróży.

Warto postawić na lek na afty, którego skład jest oparty na naturalnych komponentach oraz na substancjach uśmierzających ból. Na rynku są dostępne środki na afty produkowane np. z wyciągu z rumianku, kory dębu czy szałwii. Dodatkowo zawierają one składniki przeciwbólowe – np. benzoesan – dlatego szybko przynoszą ulgę w bólu.

Owrzodzenia, nadżerki występujące w jamie ustnej to przyczyna uciążliwego dyskomfortu. Można jednak stosunkowo łatwo pozbyć się tych dolegliwości – skuteczny lek na bazie naturalnych produktów może zdziałać cuda!