komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 23 lutego 2018

Romany, Damiana

Krąg Ciszy - manifestacja przeciwko gwałtom na pl. Solnym

czwartek, 31.8.2017 08:45 , komentarze: 0 , odsłony: 2120
kategorie artykułu:

W środę 30 sierpnia o 21:00 pod małą iglicą na pl. Solnym we Wrocławiu odbyło się spontaniczne zgromadzenie, którego celem było zwrócenie uwagi nie tylko na problem kultury gwałtu w Polsce ale również nieudolności organów ścigania oraz systemu sprawiedliwości nie tylko w wymierzaniu kar za gwałt. Około 40% wyroków za gwałt to wyroki w zawieszeniu ale również na brak realnego wsparcia dla osób, które padły ofiarą gwałtu lub przemocy seksualnej.  

Tłem do pikiety były między innymi ostatnie wydarzenia w Łodzi. Tam w lipcu doszło do brutalnego gwałtu na kobiecie. Sprawcami było 3 mężczyzn. Kobieta uciekła z mieszkania, w którym ją przetrzymywano i zawiadomiła rodzinę. Trafiła do szpitala, przeszła szereg operacji, niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarła. Dnia 31 lipca zatrzymano sprawców, ale w wyniku zaniedbań jeden z nich wyszedł na wolność. Dopiero bezpośrednia interwencja Ministra Sprawiedliwości sprawiła, że aresztowano także trzeciego mężczyznę. 

30 sierpnia manifestacje odbywały się w wielu miastach Polski min. Warszawie, Łodzi. We Wrocławiu manifestacja odbyła się na pl. Solnym, gdzie zgromadziło się około 50. osób, które uczciły minutą ciszy ostatnie wydarzenia związane z gwałtami a także zapaliły świece pod pomnikiem.

Foto/Wideo: Mikołaj Czerwiński  

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 19.2.2018 10:00
Radio LUZ
Radio LUZ
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche