komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

Targi Książki Dobre Strony w Przejściu Garncarskim i Żelaźniczym

sobota, 13.5.2017 13:10 , komentarze: 1 , odsłony: 438
kategorie artykułu:

Promowanie dobrej literatury dla dzieci i młodzieży. To wciąż główny cel Targów Książki Dobre Strony, które w tym roku w nowej lokalizacji – w Przejściu Garncarskim i Żelaźniczym i z jeszcze liczniejszym gronem wydawców (obecne będą aż 34 wydawnictwa) oraz nowym regulaminem konkursu Dobre Strony. Od tego roku nagradzane będą zarówno książki dziecięce, jak i młodzieżowe. Targi od 26-28 maja.

Konkurs Dobre Strony z lepszą formułą

Dotychczas jury pod przewodnictwem Anety Wincencjusz-Patyny nagradzało po prostu najlepszą książkę dla dzieci lub młodzieży czekiem na 30 tysięcy złotych. Od tego roku będzie inaczej. – Nie można na jednej półce ustawić książek dla dzieci i młodzieży, więc zdecydowaliśmy się na dwie odrębne nagrody, każdą w wysokości 20 tysięcy złotych, fundowane, jak dotychczas, przez prezydenta Rafała Dutkiewicza – wyjaśnia Anna Morawiecka, zastępca dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, organizatora Targów Dobre Strony.

Program Dobrych Stron: kliknij TUTAJ

Nominacje w konkursie Dobre Strony

Obecnie książki w konkursie są nominowane w dwóch niezależnych kategoriach – książka dla dzieci i książka dla młodzieży. Nagroda w obydwu przypadkach musi zostać przez wydawnictwo przeznaczona na opublikowanie nowej książki.

W kategorii książka dla dzieci o nagrodę powalczą:

1. CZAS CZARODZIEJ Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba

– Niby wszystko w tej książce jest oczywiste zarówno w warstwie słownej, jak i obrazowej, a mimo to odkrywa, pokazuje świat na nowo, inaczej niż zwykło się go odbierać – przekonują jurorzy.

2. SERIA KSIĄŻKI JUTRA , Equipo Plantel, Mikel Casal, Wydawnictwo TAKO

– Mądre, czasami przerażająco aktualne, uniwersalne, pełne szacunku, niezwalniające z odpowiedzialności społecznej nikogo z nas. Traktują o sprawach fundamentalnych, przypominają, że nic nie jest nam dane na zawsze – czytamy w uzasadnieniu.

3. PRZED I PO, koncepcja: Matthias Aregu, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT

– Pozornie proste zestawienia obrazów, a między nimi rozbudowane historie, o których kształcie decyduje każdy, kto sięgnie po książkę. Fantastyczne pole do popisu dla wyobraźni, a jednocześnie zestaw intrygujących lekcji o przemijaniu – pisali jurorzy.

4. CZERWONY KAPTUREK, Gabriela Mistral ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

– Przepełnione symboliką ilustracje oddają w pełni niepokój i dramatyzm tekstu przynoszącego nową na polskim rynku wersję klasycznej bajki – podsumowuje jury.

W kategorii książka dla młodzieży szansę na nagrodę mają tomy:

1. ROBINSON CRUSOE, opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako

– Mistrzowsko poprowadzona sekwencja obrazów opowiada dzieje Robinsona bez słów. Klasyczna literatura przedstawiona w  obrazach pozostawia przestrzeń do własnych interpretacji – czytamy w uzasadnieniu jury.

2. BRUNO. CHŁOPIEC, KTÓRY NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ, Nadia Terranova ilustracje: Ofra Amit, wydawnictwo FORMAT

– Surrealistyczna opowieść idealnie wpisująca się w stylistykę twórczości Brunona Schulza. Obraz, typografia i tekst wynikają z nieomal baśniowej historii bohatera – wyliczają jurorzy.

3. DOM NIE Z TEJ ZIEMI, Małgorzata Strękowska-Zaremba, wydawnictwo Nasza Księgarnia

– Książka opowiada o sile sprawczej lęków i umiejętności ich przezwyciężania, a także o wadze przyjaźni i zaufania – zaznacza jury.

4. CZARNE JEZIORA, Dorota Suwalska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

– Etykiety: relacja córka – matka; wolność; tajemnica; prawda; godność; miłość; świat i ludzie; HIV; odwaga; bliskość; codzienność – ta tematyka zaintrygowała jurorów.

Laureaci i gdzie kupimy książki 
Ogłoszenie laureatów 26 maja o godz. 19.00 w Klubie Proza. Tego samego dnia będzie można obejrzeć książkę z bajkami, jakie w ubiegłym roku wygrały specjalny konkurs dla dzieci i młodzieży „A to moja bajka właśnie…” na napisanie autorskiej bajki lub baśni. W 2016 roku nadesłano aż 6000 prac.

Stoiska z książkami 34 wydawców znajdziemy w Przejściu Garncarskim, zaś w Przejściu Żelaźniczym w dniach 26-28 maja można będzie zajrzeć na specjalną odsłonę RękiDzieła Fest, tym razem dedykowaną dzieciom, zaproszono artystów, którzy swoje rękodzielnicze wyroby mogą wytworzyć na miejscu, więc będzie okazja do podpatrywania.  

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

Czytajcie moje ksiazki o PRL-u. Humor, satyra. Nagroda 25 tys z Kresge Foundation USA. Walerian Domanski www.ksiegarniagazetypolskiej.p
l

niedziela, 14.05.2017 00:58:18 autor: Jan, ip: 96.27.36.250:49819

środa, 21.2.2018 12:00
wtorek, 20.2.2018 12:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI