komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

Kolejowa rewolucja

czwartek, 7.12.2017 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 193
kategorie artykułu:

Gminę Siechnice czeka mała kolejowa rewolucja. Dworce w Świętej Katarzynie, Siechnicach i Żernikach Wrocławskich idą do generalnego remontu. Po przebudowie na podróżnych będą czekały wygodne poczekalnie, punkty obsługi klienta i pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi. 

Inwestycja rozpoczęła się pod koniec listopada i jest prowadzona przez PKP SA, który jest właścicielem dworców. Remont nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony samorządu województwa, który dofinansował go kwotą blisko 4,5 mln zł.

Codziennie wielu mieszkańców gminy Siechnice jeździ koleją do Wrocławia i innych części naszego województwa, dlatego zależy nam na stworzeniu im komfortowych warunków podróży i podniesieniu standardu ich obsługi – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski

Oprócz ciepłych i funkcjonalnych poczekalni, w odnowionych dworcach powstaną ogólnodostępne toalety, pomieszczenia porządkowe i techniczne. Zniknąć mają wszelkie ograniczenia architektoniczne, tak by budynki były w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych i z ograniczoną zdolnością poruszania. Dzięki remontowi poprawi się również bezpieczeństwo podróżnych  - na każdym z dworców zainstalowany zostanie system monitoringu. PKP SA zaplanowało także modernizację części zewnętrznych budynków, m.in. odtworzenie oryginalnego wystroju elewacji, uruchomienie systemu nagłośnienia oraz tablic informujących o odjazdach i przyjazdach.

Dodatkowo, w ramach porozumienia podpisanego między burmistrzem Siechnic i spółką PKP, gmina będzie mogła zagospodarować pomieszczenia nie związane z obsługą podróżnych. W budynku dworca w Świętej Katarzynie znajdzie się Gminne Centrum Monitoringu, publiczne archiwum Związku Międzygminnego Ślęza-Oława oraz siedziba Straży Miejskiej. Na dworzec w Siechnicach przeniesie się natomiast poradnia pedagogiczna oraz wydziały finansowo-księgowy i edukacji.

Modernizacja tych trzech dworców to dla nas bardzo istotna inwestycja, także ze względu na rozwój Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej, do współtworzenia której gmina Siechnice przyłączyła się w tym roku– mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa – Poprawa komfortu podróżujących jest tak samo ważna, co zwiększanie liczby połączeń czy zakup nowych składów – dodaje. 

Prace remontowe mają potrwać do końca października przyszłego roku. Koszt całej inwestycji to ponad 12 mln zł,  z czego prawie 4,5 mln zł została przekazana przez samorząd województwa w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. 

Linia kolejowa między Wrocławiem a Jelczem jest najszybciej rozwijająca się pod kątem przyrostu liczby pasażerów linią kolei aglomeracyjnej. W 2015 skorzystało z niej ponad 100 tysięcy pasażerów. W tym roku będzie to niemal 600 tysięcy.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 13 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 16 godz temu
1
środa, 21.2.2018 12:00
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Radio LUZ
Radio LUZ