komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 stycznia 2018

Piotra, Małgorzaty

Jedna z największych makiet kolejowych w Polsce powstaje na Dworcu Świebodzkim

czwartek, 22.1.2015 11:45 , komentarze: 2 , odsłony: 14211
kategorie artykułu:

Na prawie 150 metrach kwadratowych we wnętrzu Dworca Świebodzkiego pasjonaci modelarstwa tworzą jedną z największych makiet kolejowych w Polsce.

Na makiecie mieści się wymyślone miasteczko – Kolejkowo, podwrocławska wieś, schronisko Szwajcarka w Karkonoszach, obserwatorium na Śnieżce, dworzec w Karpaczu, wrocławski Rynek, bloki z ulicy Zaporoskiej i oczywiście Dworzec Świebodzki. – Nad miniaturą Dworca Świebodzkiego pracowaliśmy 2,5 miesiąca – zdradza nam Jakub Paczyński z Kolejkowa. Po makiecie będą jeździły pociągi, samochody i tramwaj. Wszystko jest sterowane cyfrowo, a pociągi wyposażono w generatory dymu.

Makieta ma prawie 150 metrów kwadratowych i w 95 procentach jest wykonana ręcznie. – Wszystkie budynki i architektura krajobrazu są wykonane przez nas ręcznie. Np. na targu, gdzie kobieta sprzedaje pietruszki i melony, każdy owoc wykonaliśmy ręcznie. Również 83 marchewki z natkami – śmieje się Paczyński.

Prace nad makietą trwają już dwa lata. Wcześniej projekt z miasteczkiem Kolejkowo, Karpaczem i schroniskiem Szwajcarka był wystawiony w Karpaczu. – W Karpaczu byliśmy dwa miesiące i tam makieta cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy się przenieść do dużego miasta i rozbudować nasz pomysł.

We Wrocławiu prace nad makietą trwają od początku września. 26 stycznia o godz. 12.00 nastąpi oficjalne otwarcie. – Będzie to wystawa stała i będziemy się ciągle rozbudowywać. Jakub chce, aby makieta docelowo miała 400 metrów kwadratowych i była ukończona na początku 2016 roku. – Chcemy dodać tor wyścigowy ze sterowanymi samochodami. Ukryjemy również kamery w pociągach. Planujemy jezioro z motorówkami, którymi będą mogli sterować zwiedzający.

Makieta powstała dzięki członkom grupy Kolejkowo będącej stowarzyszeniem modelarzy.  – Zaraziłem się miłością do pociągów już w wieku trzech lat i teraz realizuję swoje marzenia z dzieciństwa – wyjaśnia Paczyński.

Członkowie Kolejkowa wybrali pomieszczenie na Świebodzkim nie bez powodu. – Zauważyliśmy ogłoszenie o wynajmie lokalu na stronie PKP. Zgłosiliśmy się i w zarządzie kolei nasz pomysł się bardzo spodobał. W końcu łączy nas wspólna tematyka – podsumowuje Jakub.

Adriana Boruszewska Doba.pl

 

Wasze komentarze

sorki ale tandetne
niedziela, 27.09.2015 23:38 autor: maki
ile będzie kosztował wstęp?
sobota, 24.01.2015 11:11 autor: kolo
dzisiaj, 12 min temu
niedziela, 14.1.2018 11:22
piątek, 12.1.2018 12:00
czwartek, 11.1.2018 15:02
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Super TAXI
Super TAXI
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki