Jak rozpoznać wściekliznę u psa?

wtorek, 30.4.2024 08:57 110

Wścieklizna to jedna z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych, która może zaatakować zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Jest to choroba wirusowa, przenoszona głównie przez ugryzienia zarażonych zwierząt, takich jak psy, koty, nietoperze czy dzikie zwierzęta. Skutki wścieklizny są zazwyczaj śmiertelne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki, takie jak szybka szczepionka po wystawieniu na działanie wirusa.

Niebezpieczeństwo wścieklizny polega na jej szybkiej zdolności do atakowania układu nerwowego, prowadząc do ekstremalnie poważnych i szybko postępujących objawów neurologicznych. Ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne i potencjalnie śmiertelny wynik, bardzo ważne jest, aby ludzie byli świadomi ryzyka i znali sposoby ochrony przed tą chorobą, szczególnie w obszarach, gdzie wścieklizna jest endemiczna. Każdy przypadek podejrzenia wścieklizny wymaga natychmiastowej reakcji medycznej i weterynaryjnej, co podkreśla jej groźny charakter i konieczność zachowania szczególnej ostrożności w kontakcie z potencjalnie zarażonymi zwierzętami.

Wścieklizna może występować w dwóch formach: cichej i gwałtownej. W cichej postaci, zwanej też paraliżującą, choroba atakuje rdzeń kręgowy, co na początku nie prowadzi do widocznych objawów. Symptomy zaczynają się pojawiać dopiero po dłuższym czasie, kiedy dochodzi do porażenia kończyn. Pies czy kot stają się wówczas sparaliżowane i nie są w stanie chodzić. Z czasem dochodzi również do paraliżu mięśni oddechowych, co kończy się śmiercią zwierzęcia.

Z kolei gwałtowna postać wścieklizny, znana jako szałowa, dotyka mózgu zwierzęcia. W tej formie choroby wyróżniamy trzy etapy: zwiastunowy, pobudzenia oraz paraliżu. Na początku, zwierzęta tracą apetyt i interes do jedzenia oraz picia. Zwierzęta domowe mogą wykazywać nienaturalne zachowania, takie jak strach czy ucieczka, podczas gdy dzikie zwierzęta tracą swoją naturalną ostrożność wobec ludzi i mogą zmieniać swoje zachowania z nocnych na dzienne. Charakterystycznym objawem jest również świąd w miejscu ugryzienia, rozszerzone źrenice oraz zez.

Wzrost agresji to kolejny etap tej postaci wścieklizny, gdzie zwierzęta mogą atakować obiekty lub ludzi, spożywać niejadalne przedmioty i wydawać nienaturalne dźwięki. Po fazie pobudzenia przychodzi etap paraliżu, który objawia się zaburzeniami koordynacji ruchowej, drgawkami oraz paraliżem mięśni żuchwy, co prowadzi do wypadania języka i ślinotoku. Paraliż rozszerza się także na mięśnie kończyn, które mogą wykonywać ruchy przypominające pływanie, oraz mięśnie oddechowe, co ostatecznie prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Więcej o objawach i leczeniu wścieklizny dowiesz się z artykułu https://cowsierscipiszczy.pl/wscieklizna/ opublikowanego w prowadzonym przez lekarzy weterynarii czasopiśmie Co w Sierści Piszczy