Jak nie dać się oszukać w skupie aut?

piątek, 23.12.2022 19:50 311

Auto skup to popularne miejsce, do którego udają się osoby poszukujące nowego pojazdu. Różnorodność oferty może zachęcać, a uprzejmi sprzedawcy chcą pomóc w doborze odpowiedniego auta. Niestety w trakcie finalizacji transakcji może spotkać nas wiele sytuacji, które nie wydają się odstępstwem od normy, a jednak nimi są. Jak nie dać się oszukać i na co zwrócić uwagę? Skąd wiedzieć, że wybrany przez nas auto skup wart jest zaufania?

Wystrzegaj się zaliczek

Zaliczkom na samochód, których nawet nie widzieliśmy, mówimy stanowcze nie! Wiele komisów samochodowych i niejeden auto skup wymaga zaliczki jeszcze przed sprowadzeniem auta, pod pretekstem pewności zakupu. Jaką jednak my mamy pewność, że auto będzie dokładnie takie, jak sprzedawcy nam opowiadają? Może się okazać, że nie tylko kolor samochodu się różni, a auto zwyczajnie nie spełnia naszych oczekiwań i wątpliwa jest jego gotowość do jazdy. Wpłaconą zaliczkę może być ciężko odzyskać, nawet jeśli posiadamy umowę, bo przecież jak udowodnimy, że auto ma zupełnie inny stan, niż było nam to obiecane? Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zapisanie dokładnego stanu pojazdu w umowie, jednak to też nie daje 100% gwarancji, że wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem. Najlepiej unikać wpłacania zaliczek za coś, czego jeszcze nie mieliśmy okazji zobaczyć.

Nie podpisuj umowy z poprzednim właścicielem

Transakcja z poprzednim właścicielem pojazdu to kolejna rzeczy, przy której powinnam zapalić nam się czerwona lampka. Jeśli na umowie podpisywanej z auto skupem, w którym stoi auto, widnieją dane zupełnie obcej nam osoby, a nie firmy, od której samochód odkupujemy, lepiej nie ryzykować. Może się bowiem okazać, że poprzedni właściciel już nie żyje lub osoba, z którą zawieramy umowę w ogóle nie istnieje. Auto skup może się tłumaczyć, że są oni tylko pośrednikami w transakcji, a właściciel pojazdu wynajmuje od nich miejsce. W takiej sytuacji warto poprosić o osobiste stawienie się właściciela w komisie lub kontakt do niego. Najbezpieczniej jest jednak odpuścić taką transakcję, ponieważ nieistniejący byli właściciele to częsta zagrywka nieuczciwych auto skupów, w celu uniknięcia odpowiedzialności za niezgodność samochodu z umową.

Kup za tyle, ile jest na umowie

Kwota na umowie znacząco różni się od tej przekazanej sprzedawcy? Niezależnie od tego, czy jest ona mniejsza, czy większa, nie dajmy się na to nabrać. Auto skup ma obowiązek zawrzeć w umowie kwotę całkowitą, jaką zapłaciliśmy za samochód. Nie dajmy się zwieść tłumaczeniom, że chodzi o niższe podatki lub cokolwiek innego. Jeśli kwota na umowie jest niższa, oznacza to, że w przypadku chęci odzyskania pieniędzy związanej z niezgodnością auta z opisem, nie odzyskamy ich w całości. Działa to również w drugą stronę, ponieważ auto skup może po czasie żądać od nas dopłacenia brakującej kwoty, mimo że umowa słowna miała zupełnie inne warunki.

Nie ufaj nowym skupom aut i długo stojącym samochodom

Każde auto, które stoi zbyt długo w jednym miejscu, w większości przypadków nie będzie nadawało się do jazdy. Korozja, niesprawny akumulator i wiele innych usterek, które powodują, że koszt napraw może przerosnąć jego wartość. Jeśli z jakiego powodu wątpimy, że samochód znajduje się zbyt długo w komisie lub był bardzo długo nieodpalany, warto zapytać o datę jego zakupu. Brak odpowiedzi udzielonej przez auto skup powinien nas zmusić do refleksji. Nowe auto skupy również nie wzbudzają zaufania wśród klientów, mimo że wydaje nam się, że stoi on tam już od lat, właściciel może się zmieniać co pół roku, ale nigdy nie zwróciliśmy na to uwagi.

źródło zdjęć: freepik.com