komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

Galeria Foto-Gen. Domek Romański zmienił nazwę

wtorek, 10.1.2017 08:54 , komentarze: 0 , odsłony: 564
kategorie artykułu:

Znana, pod dość długą nazwą, galeria „Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” na początku roku zmieniła swoją nazwę na Galerię Foto-Gen. W dalszym ciągu będzie to miejsce, w którym prezentowane będą wystawy fotografii.

Cykl „Smutek i urok prowincji” fot. Jerzy Piątek

Gen fotografii
Zmiana nazwy łączy się też z reorganizacją funkcjonowania galerii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Teraz nad poziomem artystycznym wystaw będzie czuwać rada programowa, w której skład wchodzą Marta Przetakiewicz – kierownik Działu Sztuki Fotografii OKiS, Andrzej Saj (przewodniczący) – redaktor naczelny Pisma Artystycznego „Format”, Andrzej Rutyna – prezes Okręgu Dolnośląskiego ZPAF, Adam Sobota – kustosz Działu Fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

- Większy nacisk chcemy położyć na działalność edukacyjno-promocyjną organizując spotkania z fotografami, warsztaty, prezentacje książek fotograficznych. Zmiana nazwy ma zaakcentować nowy program artystycznych galerii – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. – Mamy nadzieję, że będą nadal odwiedzać nas stali bywalcy. Liczymy też, że do Galerii Foto-Gen przyjdzie nowe grono osób zainteresowanych fotografią – dodaje. - Galeria będzie ukazywać tak fotografię, jak i sztukę z fotografii się wywodzącą, do niej się odwołującą, czy nią inspirowaną.

Urok prowincji
Najbliższa wystawa w Galerii Foto-Gen już we wtorek 10 stycznia. Zobaczymy „Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka”. Przeniesiemy się do czasów PRL-u i przyjrzymy życiu zwykłych mieszkańców małych miasteczek.

Wystawa to wybór prac z obszerniejszego cyklu „Smutek i urok prowincji” - fotografii dokumentalnej z końca lat 70. i pierwszej połowy lat 80. XX w. Przedstawiając ludzi z prowincji na Kielecczyźnie, w istocie zestaw ten portretuje realia PRL-u; co dzisiaj może być już odbierane jako odkrycie czegoś nieznanego. Autor zdjęć Jerzy Piątek jest kieleckim fotografem specjalizującym się w artystycznym dokumencie. Od lat 70. ubiegłego wieku dokumentuje kieleckie pejzaże (Kielecka Szkoła Krajobrazu) oraz zajmuje się fotografią społeczną zatrzymując w kadrze prowincjonalne miasteczka i wsie oraz portretując ludzi tam żyjących.

„Jerzy Piątek zasłynął ujęciami pogłębionymi, bazującymi na wielkiej umiejętności chwytania i „zatrzymywania” specyficznej aury” – pisze Andrzej Saj, kurator wystawy.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 22.2.2018 09:00
niedziela, 18.2.2018 12:15
piątek, 9.2.2018 14:37
piątek, 9.2.2018 09:00
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele