komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 25 lutego 2018

Wiktora, Cezarego

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

piątek, 8.9.2017 12:45 , komentarze: 0 , odsłony: 397
kategorie artykułu:

Tajemnice nieczynnych kopalni, sekrety zamków i pałaców, rekonstrukcje historyczne, wycieczki, wystawy – organizatorzy 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywającej się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, przygotowali niemal 90 wydarzeń w kilkudziesięciu miejscowościach na Dolnym Śląsku. Wszystkie imprezy zaplanowano na dwa wrześniowe weekendy: 9 i 10 oraz 16 i 17 września.

Wielu organizatorów otwiera w tym czasie miejsca na co dzień dla turystów niedostępne. Do takich należy m.in. nieczynna już Zajezdnia Tramwajowa nr V przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego organizuje 9 września dzień otwarty zajezdni, w której zgromadzono unikatową kolekcję tramwajów gospodarczych. Najcenniejszy jest tu najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu – lora wieżowa z 1892 r. Będzie to również okazja do poznania zabytkowych wozów pasażerskich czekających na restaurację, m.in. tramwajów Linke-Hofmann Standard z lat 20. XX w. W tym dniu do zajezdni przy ul. Legnickiej będzie kursował z pl. Teatralnego zabytkowy tramwaj Konstal 4N1 z 1960 r.

9 i 16 września będzie można zwiedzić z przewodnikiem najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych. Przez setki lat zatopiona i zapomniana, owiana wieloma legendami kopalnia złota – Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku – zachwyca nieziemską kolorystyką i piękną szatą naciekową. 10 września będzie można również wybrać się na wycieczkę Podziemną Trasą Edukacyjną po nieczynnej kopalni niklu, chryzoprazu i opalu w Szklarach.

15 września Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce organizują wycieczkę na wygasły wulkan Ostrzycę Proboszczowicką, zwaną śląską Fudżi-jamą: to najpiękniejszy stożek powulkaniczny w Polsce, a droga na jego szczyt wiedzie po 445 bazaltowych schodach. Tajemnice wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim odsłonią także organizatorzy wycieczek w Wojcieszowie (9 września) i Wielisławce (16 września). Równie ciekawie zapowiada się zwiedzanie zabytkowego zespołu parkowego Pałacu Ciechanowice oraz zespołu poklasztornego ojców karmelitów w Głębowicach – m.in. klasztornego refektarza, biblioteki, podziemi, ogrodu ziołowego w wirydarzu oraz wieży kościelnej, w której zorganizowano ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady:

  • w Muzeum Etnograficznym:

16 września, godz. 15:00 – „Dolnośląskie zabytki w Polsce Ludowej” – wykład dr Adriany Merty-Staszczak 

16 września, godz. 17:00 – plenerowy piknik sąsiedzki przed gmachem Muzeum przy ul. Romualda Traugutta

  • w gmachu głównym Muzeum Narodowego:

16 września, godz. 12:00 – „Od wschodu do zachodu słońca. Śnieżka widziana oczami artystów i turystów” – prelekcja Barbary Przerwy

17 września, godz. 13:00 – „Nowy Targ we Wrocławiu i jego kolejne przekształcenia na przestrzeni dziejów” – wykład Michała Pieczki

  • w Pawilonie Czterech Kopuł:

17 września, godz. 11:00 – „O artystycznych interwencjach w krajobrazie Wrocławia” – wykład Alicji Abramowicz.

Pełna lista wydarzeń odbywających się na Dolnym Śląsku w ramach EDD dostępna jest w informatorze na stronie Muzeum Etnograficznego.

Źródło: Informacja prasowa 

 

Wasze komentarze

sobota, 10.2.2018 15:05
środa, 7.2.2018 23:44
poniedziałek, 15.1.2018 13:28
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Super TAXI
Super TAXI
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele