Dzień Edukacji Narodowej: Nagrody Prezydenta Wrocławia dla nauczycieli

piątek, 13.10.2017 09:00 2797 0

122 wrocławskich nauczycieli odebrało Nagrody Prezydenta Wrocławia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrodzeni otrzymali te prestiżowe wyróżnienia za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.  

Uroczystość odbyła się w 12 października 2017 r. sali Impartu, a wzięli w niej udział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wiceprezydent miasta Magdalena Piasecka, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski, sekretarz miasta Włodzimierz Patalas, dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, dyrektorzy Departamentu Edukacji UM, a także przewodniczący komisji RM Wrocławia oraz członkowie tych komisji oraz reprezentanci związków zawodowych.

Wszystkich zebranych, w tym dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Wrocławia, powitał dyrektor Departamentu Edukacji UM Jarosław Delewski.

Jak zawsze chcę państwu bardzo serdecznie podziękować za pracę, która wyraża się w kształtowaniu umysłów i charakterówzwrócił się do nauczycieli Rafał Dutkiewicz, a następnie wręczył 122 nauczycielom, wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej – Nagrody Prezydenta Wrocławia.  

Jeszcze jak warto!

Podczas uroczystości nie epatowano kolejnymi przemówieniami „na cześć”, natomiast warte odnotowania są słowa Przemysława Dubaniowskiego (fot. poniżej), dyrektora Szkoły Podstawowej nr 50, który zabrał głos w imieniu nagrodzonych, dziękując za docenienie codziennej pracy wrocławskich nauczycieli.

Te nagrody to ogromna motywacja, by mierzyć się z wyzwaniami, które codziennie pojawiają się w naszych szkołachpowiedział dyrektor Dubaniowski. – Jedną z emocji, które nam towarzyszą, jest to, że to trudna i piękna lekcja pokory, płynącej m.in. z faktu, że bardzo rzadko mamy okazję w pełni cieszyć się owocami naszej pracy. Ponieważ nasi uczniowie opuszczają mury szkół i nie zawsze wiemy, czy ta cegiełka, którą chcemy dołożyć do fundamentów ich postawy opartej na uczciwości, odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka, została przez nas tam włożona, i czy nasze zadanie udało się zrealizować.

Przemysław Dubaniowski podkreślił, że współczesna szkoła potrzebuje pokory i cierpliwości, „by zaakceptować to, czego zmienić się nie da”. – Potrzebujemy bardzo dużo siły i odwagi, by móc zmienić to, co zmienić potrzeba – podkreślił.

Nade wszystko potrzebujemy mądrości, która pozwoli nam rozróżnić te wszystkie rzeczy i skupić sie na tych elementach, które możemy i powinniśmy jako nauczyciele zmienić. Rzeczywistość, w której funkcjonujemy, nie pomaga nam w tym zbyt mocno, ponieważ zderzamy się z problemami jeszcze kilka lat temu w szkołach niewyobrażalnymi. W takiej sytuacji może pojawić zwątpienie w sens realizowanych działań. Dlatego ważne są takie chwile, jak dzisiejsza, jak święto edukacji, takie wspaniałe nagrody, jakie moje koleżanki i koledzy otrzymali. To uzupełnienie tej idei, z jaką codziennie przychodzimy do szkoły – zgodnie z zasadami pedagogiki holistycznej – tworzenia jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju każdego wychowanka, tak by mógł w aktywny i odpowiedzialny sposób funkcjonować w tak szybko zmieniającym się społeczeństwie. A wtedy przychodzi do głowy już tylko jedna myśl, tak genialnie w swojej prostocie ujęta przez wielkiego buntownika i kontestatora Edwarda Stachurę: Ale czy warto? Tak. Tak warto. Bardzo to warto, jeszcze jak warto! – zakończył przy gromkich oklaskach z sali dyrektor SP nr 50.

Niepokorni na scenie

W części artystycznej na zakończenie uroczystości wystąpili Niepokorni, czyli młodzi artyści z klas teatralnych Liceum nr XVII, w koncercie pt. „Świecie nasz”. Premiera tego spektaklu muzycznego odbyła się cztery miesiące temu, 5 czerwca, w Imparcie, z okazji uroczystych obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich.  

Źródło: Wrocław.pl  Foto: mawi/Wrocław.pl 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)