Silesius 2017 – nagrody poetyckie wręczone

poniedziałek, 15.5.2017 10:43 1447 0

Laureatem tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Andrzej Sosnowski, nagrodę za książkę roku dostał Jacek Podsiadło za „Włos Bregueta”, a tytułem debiutu jury nagrodziło Radosława Jurczaka za tom „Pamięć zewnętrzna”. Laureatów ogłoszono podczas gali Poetyckiej Nagrody Silesius w sobotę, 13 maja, w Teatrze Muzycznym Capitol.

Debiut i książka roku

– Między lutym a początkiem maja przeczytaliśmy 192 książki, w tym kilkadziesiąt debiutów – mówił prof. Andrzej Zawada, przewodniczący jury Silesiusa, przed ogłoszeniem nazwisk laureatów w kategorii debiuty. – Te nominowane do nagrody są dojrzałe, autorzy samodzielni i oryginalni. Po trudnej dyskusji nagroda za debiut trafiła do Radosława Jurczaka za tom „Pamięć zewnętrzna” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddz. Łódź).

Jacek Podsiadło to laureat nagrody za książkę roku (w 2015 r. był nagrodzony za całokształt twórczości) za „Włos Bregueta” (WBPiCAK, Poznań). – To książka mistrzowska, piękna, wiersze prywatne, liryczne, ale nie sentymentalne – mówił prof. Zawada. Nagrodę w imieniu autora odebrał wydawca książki.

Nagroda za całokształt twórczości

Silesius w tej kategorii trafił do Andrzeja Sosnowskiego. – Jest twórcą współczesnego polskiego języka poetyckiego. Jego zasługa jest nieoceniona – mówił ze sceny prof. Zawada.

Andrzej Sosnowski urodził się 29 maja 1959 roku. To jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, uznany tłumacz oraz pracownik redakcji „Literatury na Świecie”. Tłumaczył takich twórców jak Ezra Pound, John Ashbery, John Cage czy Elizabeth Bishop. Sosnowski jest ponadto laureatem m.in. Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny (1992), Kościelskich (1997), czy Nagrody Literackiej Gdynia (specjalne wyróżnienie, 2011). Mieszka w Warszawie. Jest też laureatem Silesiusa w kategorii książka roku. Nagrodę otrzymał w roku 2008 za tom „Po tęczy”.

Sam nagrodzony żartował, że to ostatnia chwila moment, aby otrzymać nagrodę. – Te moje wiersze z dawnych czasów, których słuchałem w wykonaniu aktorów, są całkiem niezłe. Teraz wszystko jest już znacznie gorsze i w przyszłości bym się skompromitował.

Polska poezja w Gwinei

Podczas gali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przypomniał o akcji, która trwa we Wrocławiu. Do dzieci z Gwinei, która w tym roku została Światową Stolica Książko UNESCO, trafi 100 tysięcy elementarzy do nauki czytania i pisania. Uzupełnieniem elementarza będzie kilkanaście polskich wierszy przetłumaczonych na język francuski.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek