Dla jakich branż jest opłacalny transport intermodalny?

poniedziałek, 12.12.2022 12:29 178

Chcesz wiedzieć, czym jest transport intermodalny i do jakich branży najlepiej się sprawdza? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym rodzaju przewozu. Dzięki niemu poznasz definicję transportu intermodalnego, jego plusy oraz zastosowanie w wielu branżach. Zapraszamy do lektury!

Co to transport intermodalny?

Transport intermodalny to rodzaj przewozu towarów, który jest skomplikowany pod względem planowania i ustalania drogi. Opiera swoje działanie na podstawie dyrektywy 92/106/EWG. Jak wygląda taki transport? Aby mówić o transporcie intermodalnym, musi dotyczyć on przewozu jednego określonego towaru, który zamknięto w specjalnym kontenerze, na specjalistycznym nadwoziu wymiennym, naczepie bądź zintegrowanej jednostce ładunkowej i co najważniejsze, musi on w trakcie przewozu zmienić środki transportu. To wszystko bez ingerencji w zawartość na zamkniętej naczepie. Według wspomnianej już dyrektywy, transport intermodalny powinien być podzielony na części morskie, kolejowe, drogowe czy też żeglugi śródlądowej. Najczęściej w transporcie intermodalnym rodzaj drogowy występuje dopiero na samym końcu, gdy już kontener musi dojechać do docelowego miejsca zamówienia. To, co wyróżnia transport intermodalny, to jedna umowa, która obejmuje cały przewóz. Dzięki temu znacząco ułatwiony jest proces realizacji usługi oraz jej nadzorowanie.

Jakie są plusy transportu intermodalnego?

Transport intermodalny ma wiele zalet, o których często się mówi. Warto brać go pod uwagę głównie przy ciężkich ładunkach, które należy przemieścić na długie dystanse. Jest to niezwykle opłacalna opcja, która ułatwia życie zarówno osoby zlecającej przewóz, organizującej go oraz wszystkich jednostek w trakcie samego transportu, czyli zarówno operatorów pojazdów, jak i urzędników i kontrolerów sprawdzających ładunek. Kolejne plusy transportu intermodalnego to m.in.:

  • podniesienie jakości usług samego transportu,
  • zmniejszenie ryzyka włamań i kradzieży,
  • wyższa ekologia (redukcja śladu węglowego),
  • możliwość transportu nawet 26 ton towaru w jednym kontenerze,
  • szybka i terminowa dostawa,
  • wpływ na zmniejszenie kosztu procesu transportowego,
  • zmniejszenie ilości substancji zagrażających środowisku dzięki logistycznemu ustaleniu transportu,
  • możliwość przewiezienia za jednym razem większych partii ładunków,
  • bezpieczeństwo ładunku oraz osób wokół z uwagi na dobrze zabezpieczony kontener,
  • zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru w trakcie transportu.

W jakich branżach wykorzystuje się transport intermodalny?

Transport intermodalny wykorzystywany jest do transportu wszelkiego rodzaju produktów. Łącząc wiele form transportu, optymalizuje się dotychczasowe kosztów transportu nawet do 50%. Czasami sprawdza się również do transportowania małych maszyn. Do kontenerów najczęściej pakuje się duże ilości małych towarów, którym nie zagraża zniszczenie w trakcie przewozu, spowodowane np. wzajemnym uderzaniem się o siebie zabezpieczonych produktów. Taki transport oferują jedynie dobre i sprawdzone firmy.

Dostępny jest on m.in. w firmie Omida, której całą ofertę znaleźć można na stronie omida.pl. Dostępne są tam różnego rodzaju transporty, np. krajowy i międzynarodowy. Jeśli jednak interesuje Cię tylko transport intermodalny, sprawdź ofertę firmy na stronie https://omida.pl/transport-intermodalny/, aby znaleźć wszelkie potrzebne informacje o tym rodzaju przewozu.