Czy niska zdolność kredytowa uniemożliwia zaciągnięcie pożyczki hipotecznej?

piątek, 10.5.2024 19:27 107

Jednym z wielu aspektów, które weryfikuje bank przed udzieleniem pożyczki hipotecznej, jest zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. To w dużej mierze od niej zależy ostateczna decyzja instytucji bankowej o przyznaniu finansowania. Im wyższa jest, tym wyższa szansa na uzyskanie pożyczki. Co jednak w przypadku, gdy zdolność kredytowa okaże się według banku zbyt niska?

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Pod pojęciem zdolności kredytowej rozumie się możliwość spłaty zadłużenia przez osobę wnioskującą o kredyt/pożyczkę. Określa ona prawdopodobieństwo, z jakim kredytobiorca spłaci zaciągnięte zobowiązanie finansowe w ustalonym w umowie kredytowej terminie. Jej poziom obliczany jest przez instytucje bankowe na podstawie analizy ilościowej oraz jakościowej.

Analiza ilościowa to analiza sytuacji finansowej potencjalnego pożyczkobiorcy. W jej ramach bank bierze pod uwagę uzyskiwane dochody oraz źródło owych dochodów, miesięczne koszty utrzymania i obecne zadłużenie. Ma to na celu porównanie przychodów i wydatków w skali miesiąca i określenie na tej podstawie, czy danej osobie pozostaną środki pieniężne, które będą mogły posłużyć do spłaty zobowiązania finansowego.

Analiza jakościowa polega natomiast na sprawdzaniu danych, które mają wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Są to m.in. wiek, stan cywilny, liczba osób będących na utrzymaniu pożyczkobiorcy, wykształcenie, staż pracy czy też wykonywany zawód. Niebagatelne znaczenie ma również historia kredytowa, która informuje bank o wcześniejszych i obecnych zobowiązaniach finansowych osoby wnioskującej o pożyczkę, a także o terminowości spłat.

Niska zdolność kredytowa a pożyczka hipoteczna

Należy zaznaczyć, że żaden bank nie udzieli pożyczki hipotecznej bez zbadania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jeżeli okaże się, że będzie ona zbyt niska, szanse na uzyskanie finansowania od instytucji bankowej znacznie zmaleją. Z odmową przyznania pożyczki spotkać się więc mogą zarówno osoby posiadające nie najlepszą historię kredytową, jak i posiadające niestabilne źródło zatrudnienia czy też niespłacone zobowiązania finansowe.

Zupełnie inaczej wygląda to jednak w przypadku pozabankowych pożyczek hipotecznych (https://ftfund.pl/). Takie firmy pożyczkowe, jak FT Fund, finansowania udzielają nawet wtedy, gdy pożyczkobiorca posiada niski scoring BIK, niską zdolność kredytową czy też przeterminowane płatności. Jedynymi warunkami, które należy spełnić, by otrzymać środki pieniężne, są posiadanie nieruchomości na własność oraz wypełnienie wniosku. Jeżeli więc obawiasz się, że bank odrzuci Twój wniosek o pożyczkę hipoteczną, skorzystaj z usług pozabankowej firmy!