komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

Charakterystyka witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

piątek, 24.11.2017 18:33 , odsłony: 270
kategorie artykułu:

Czym w ogóle są witaminy?

Witaminy to niskocząsteczkowe związki organicznego pochodzenia, biorące udział w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Witaminy nie dostarczają energii, nie są też materiałem budulcowym, ich zasadniczą funkcją jest regulacja przemian biochemicznych. Dlatego też witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ustroju człowieka. Z uwagi na fakt, iż ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować witamin, trzeba dostarczać je wraz z pokarmem. Więcej na temat właściwości witamin czytaj w serwisie http://wspierajzdrowie.pl/.

Klasyfikacja witamin

Podział witamin opiera się na ich właściwościach fizycznych, a dokładniej na stopniu powinowactwa do cząsteczek wody. Na podstawie tego kryterium witaminy dzieli się na rozpuszczalne w wodzie oraz tłuszczach. Wśród witamin rozpuszczalnych w wodzie wymienić należy witaminę C oraz szereg witamin z grupy B, z kolei witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witamina A,D, E i K.

Witaminy ADEK rozpuszczalne w tłuszczach - charakterystyka

Witamina A obejmuje grupę związków polienowych, z pierścieniem beta-jononu, do których zalicza się retinol, retinal oraz kwas retinowy. Witamina ta warunkuje prawidłowe procesy widzenia, a jej niedobór prowadzi do tak zwanej kurzej ślepoty, czyli upośledzenia widzenia o zmroku. Ponadto witamina A zapewnia właściwą kondycję skóry oraz błon śluzowych, wpływa na syntezę lipidów, białek oraz hormonów tarczycy. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi od 700 do 900 ug/d w zależności od płci.

Witamina D, czyli cholekalcyferol odgrywa zasadniczą rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Witamina ta uczestniczy więc w procesach tworzenia oraz regeneracji tkanki kostnej. Jej niedobór u dzieci jest powodem krzywicy, a u osób w wieku dorosłym osteomalacji oraz osteoporozy. Cholekalcyferol reguluje także stężenie glukozy we krwi oraz pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, dlatego też jego suplementację szczególnie często zaleca się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wzrasta zachorowalność na przeziębienie i grypę.

Witamina E jest powszechnie znanym antyoksydantem, czyli substancją o działaniu przeciwutleniającym, która zwalcza wolne rodniki i redukuje poziom stresu oksydacyjnego w komórkach organizmu. Witamina ta bierze udział w przemianie materii, zapobiega rozwojowi miażdżycy i innych chorób naczyniowych, gdyż obniża stężenie lipidów oraz indukuje produkcję substancji o działaniu przeciwzakrzepowym.

Witamina K pobudza proces krzepnięcia krwi, gdyż jest koenzyem syntezy protrombiny w wątrobie. Dlatego też witamina ta zapobiega krwotokom oraz krwawieniom wewnętrznym, uszczelnia śródbłonek naczyniowych i jest z powodzeniem stosowana podczas obfitego miesiączkowania. Ponadto witamina K wykazuje także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jak widać witaminy pełnią szereg różnych funkcji w organizmie człowieka i są niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Biorąc pod uwagę fakt, iż są to związki o charakterze egzogennym, które należy dostarczać wraz z pożywienie, niezwykle istotna okazuje się być zdrowa i zbilansowana dieta.

 

 

 
poniedziałek, 19.2.2018 10:00
czwartek, 15.2.2018 14:39
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Super TAXI
Super TAXI