Automatyzacja a robotyzacja produkcji – czym się od siebie różnią?

poniedziałek, 13.5.2024 23:29

Automatyzacja i robotyzacja produkcji to jedne z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie wydajności pracy przedsiębiorstwa i poprawę jakości wytwarzanych dóbr. Pojęcia te często stosuje się zamiennie, warto jednak pamiętać, że mimo pewnych podobieństw w praktyce odnoszą się do nieco innych procesów. Wyjaśniamy, jakie są różnice między nimi oraz jakie obszary funkcjonowania zakładu produkcyjnego usprawniają.

Automatyzacja i robotyzacja – różnice

Do podstawowych różnic między automatyzacją i robotyzacją zaliczyć można dwa aspekty: poziom zaangażowania człowieka w oba procesy oraz stopień złożoności wykonywanych zadań. Automatyzacja produkcji polega na jej zmechanizowaniu, czyli ograniczeniu (lub wyeliminowaniu) pracy ręcznej poprzez wdrożenie automatycznych lub półautomatycznych systemów i urządzeń. Zazwyczaj realizowane przez nie zadania mają charakter powtarzalny i monotonny. Ponadto ich implementacja w zakładzie wymaga najczęściej zmodyfikowania całego procesu produkcyjnego. Korzyści płynące z takiego rozwiązania zostały przedstawione na stronie: https://taskoprojekt.com.pl/jakie-korzysci-wynikaja-z-automatyzacji-procesu-produkcji-w-przemysle/.

Robotyzacja produkcji to natomiast bardziej zaawansowana forma automatyzacji. Zwykle, choć nie zawsze, dotyczy konkretnych, poszczególnych czynności, które cechują się wyższym stopniem skomplikowania. Roboty najczęściej ściśle współpracują z ludźmi, zastępując ich jednocześnie w wykonywaniu zadań wymagających wysokiego poziomu precyzji czy też takich, które realizowane są w niebezpiecznych dla człowieka warunkach (https://taskoprojekt.com.pl/robotyzacja-produkcji/).

Kiedy warto zdecydować się na automatyzację, a kiedy na robotyzację?

Zarówno automatyzacja, jak i robotyzacja to rozwiązania, które warto wprowadzić w przedsiębiorstwach skupiających się na produkcji masowej, mającej powtarzalny charakter. Przy czym pierwszy z procesów najlepiej wdrożyć w szczególności wtedy, gdy konieczna jest modernizacja wszystkich lub większości stanowisk roboczych. Jej implementacja wymaga bowiem przeprojektowania niemalże całego obszaru produkcji. Wprowadzenie robotów do zakładu jest natomiast szczególnie polecane przedsiębiorstwom, które potrzebują maszyn bardziej specjalistycznych, zdolnych do adaptacji do zmieniających się potrzeb oraz wykonujących więcej niż jedną, skomplikowaną czynność. Wdrażaniem robotyzacji i automatyzacji zajmuje się firma Taskoprojekt S.A. (https://taskoprojekt.com.pl).

Automatyzacja i robotyzacja, pomimo swoich różnic, mają wspólne cele – usprawnienie pracy zakładu, zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, podniesienie jakości wytwarzanych produktów, a w konsekwencji – zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa. Procesy te wzajemnie się uzupełniają, dlatego też największe korzyści firmie przynoszą wtedy, gdy są wdrażane równocześnie.