5 objawów alkoholizmu

piątek, 4.9.2020 13:02 1451

Alkoholizmu nie można oceniać jednoznacznie, dlatego rozpoznanie tej choroby u kogoś z naszego otoczenia jest szczególnie trudne. Podobnie jak powzięcie dalszych kroków tak, żeby nie zrazić osoby z problemem alkoholowym.

Co więcej, alkoholicy potrafią skutecznie maskować swoje uzależnienie. Niekiedy choroba objawia się dopiero w zaawansowanej fazie, kiedy jedynym rozwiązaniem jest ośrodek leczenia uzależnień.

1 - Głód alkoholowy

Jeden z najważniejszych symptomów problemu z nadużywaniem alkoholu jest tzw. głód, który towarzyszy wszystkim osobom uzależnionym. Chory odczuwa wewnętrzny przymus sięgnięcia po piwo czy wódkę, a jeśli tylko jego możliwości są ograniczone, odczuwa silny dyskomfort, a nawet zespół abstynencyjny. W zaawansowanych stadiach alkoholizmu, dłuższy rozbrat z piciem zaczyna mieć fizyczne objawy, takie jak: skoki ciśnienia, zaburzenie rytmu serca, drżenie rąk, nudności, nadwrażliwość na bodźce czy stany lękowe.

2 - Zwiększona tolerancja na alkohol

Uzależnienie od używek często ma charakter lawinowy. Konsekwencje stanów oraz wydarzeń rozpoczynają kolejne problemy. Jednym z katalizatorów takiej lawiny jest zwiększona tolerancja na alkohol, którą można zaobserwować u osób, które go nadużywają. Aby wprowadzić się w znany stan upojenia alkoholowego, chory musi z czasem wypić więcej, niż na początku swoich kłopotów. W efekcie rosną wydatki na alkohol, często kosztem dużo ważniejszych zobowiązań finansowych, jak np. opłacanie rachunków. Rozpędza się spirala wydarzeń, które mogą doprowadzić alkoholika na samo dno.

3 - Upośledzenie kontroli

Oprócz tego, że alkoholik musi pić coraz więcej, jednocześnie traci kontrolę nad biegiem wydarzeń. Przestaje być istotne towarzystwo, w którym pije, jakość alkoholu czy chociażby pora dnia. Liczy się tylko chęć zaspokojenia głodu alkoholowego. Na tym etapie warto pomyśleć o leczeniu, np. w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, o czym więcej możecie dowiedzieć się na stronie https://medjol.pl/.

4 - Koncentracja na piciu

Alkoholizm z czasem przejmuje całe życie osoby uzależnionej. Chęć napicia się przyćmiewa wszelkie inne myśli, utrudnia koncentrację na innych obowiązkach. Rodzina czy praca przestają być istotne, kiedy głównym problemem staje się konieczność wprowadzenia się w stan upojenia alkoholowego. Cierpią na tym relacje z bliskimi, finanse oraz zdrowie chorego.

5 - Picie mimo świadomości skutków

Wreszcie alkoholik może nawet uświadomić sobie skalę zniszczenia, jakie w jego życiu wywołał alkohol. Niestety często nawet kiedy dojdzie do radykalnych wydarzeń, jak np. wyprowadzka rodziny, nie jest to wystarczający bodziec, żeby rzucić alkohol. W takich sytuacjach konieczne jest, aby znaleźć ośrodek leczenia uzależnień, który pomoże choremu.