komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

[LISTA] Będą gabinety stomatologiczne w 10 wrocławskich szkołach

środa, 9.8.2017 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 543
kategorie artykułu:

Gabinety stomatologiczne w 10 wrocławskich szkołach zaczną działać pilotażowo od 2018 roku. Cieszymy się, że zęby naszych dzieci będą leczone właśnie w szkołach, w których również prowadzona będzie edukacja stomatologiczna – zapowiedziała 9 sierpnia br. wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka.  

Wiceprezydent Magdalena Piasecka oraz Joanna Nyczak – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM i miejski radny Dominik Kłosowski spotkali się z dziennikarzami, żeby poinformować o przebiegu przygotowań do pilotażowego uruchomienia w 10 wrocławskich placówkach oświatowych gabinetów stomatologicznych, co ma nastąpić w 2018 r., a niewykluczone, że w niektórych szkołach będzie to możliwe już pod koniec bieżącego roku.

Leczenie zębów dzieci z wroclawskich podstawówek i zespołów szkolno-przedszkolnych jest jednym z priorytetów, ponieważ stan uzębienia dzieci w tym wieku jest zatrważający mówi radny Dominik Kłosowski. – Będziemy chcieli tę postępującą próchnicę zatrzymać poprzez projekt uruchomienia gabinetów dysponujących najnowocześniejszymi preparatami, jakie są teraz na świecie dostępne, które będą wykorzystywane w leczeniu czy lakowaniu zębów, ale i w profilaktyce stomatologicznej – dodaje radny. Jako pomysłodawca projektu, Dominik Kłosowski podkreśla, że chciałby doprowadzić do tego, aby wszystkie wrocławskie szkoły zostały objęte tym miejskim programem. 

Będzie konkurs dla stomatologów 

Na początek rzecz dotyczy ok. 6 tys. wrocławskich uczniów i przedszkolaków, a program ma być rozszerzany w miarę zasobności miejskiego budżetu.

Program profilaktyki przygotowany przez miasto sprawdzi teraz agencja rządowa. Następnie zostanie ogłoszony konkurs dla stomatologów, do którego bedą mogli się zgłaszać zarówno prowadzący działalność lekarze, jak i duże firmy stomatologiczne. Wybrane osoby zostaną operatorami szkolnych gabinetów stomatologicznych (zobacz lista poniżej) – część kontraktów zostanie tu przeniesiona z NFZ-u, część zakupi natomiast gmina.

W ciągu dnia, gdy dzieci będą w szkołach, stomatolodzy mają tylko im poświęcać czas – leczyć zęby i zajmować się profilaktyką, a popołudniami będą mogli świadczyć usługi komercyjne. – Taki  model  okazał się dla nas najatrakcyjniejszy cenowo – mówi wiceprezydent Magdalena Piasecka.

W sumie jednorazowe przygotowanie 10 gabinetów, czyli ich urządzenie i wyposażenie, oraz prowadzenie i wykupienie dodatkowych świadczeń w tych dziesięciu miejscach ma kosztować ok. 1 mln zł.

Placówki, w których mają powstać gabinety stomatologiczne 

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17, ul. Wieczysta – liczba uczniów: SP – 820, P – 125
  • Szkoła Podstawowa nr 74, ul, Kleczkowska – liczba uczniów: 332
  • Szkoła Podstawowa nr 83, ul. Boya-Żeleńskiego – liczba uczniów: 605
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Zemska – liczba uczniów: SP – 1303, P – 125
  • Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Traugutta – liczba uczniów: 333
  • Szkoła Podstawowa nr 68, ul. Szczęśliwa – liczba uczniów: 610
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Inflancka – liczba uczniów: SP – 942, P – 125
  • Szkoła Podstawowa nr 97, ul. Pawłowa – liczba uczniów: 319
  • Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 103 z Oddziałami Specjalnymi, ul. Nowodworska – liczba uczniów: 262
  • Szkoła Podstawowa nr 77, ul. św. Jerzego – liczba uczniów: 122    

Źródło: Wrocław.pl Foto: UM

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 19.2.2018 10:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Super TAXI
Super TAXI