komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

[FOTO,WIDEO] Wrocławianie zbadali swój wzrok

niedziela, 26.11.2017 16:45 , komentarze: 0 , odsłony: 572
kategorie artykułu:

Bezpłatne badania wzroku, spotkania z psem-przewodnikiem, poruszające pokazy wokalne, taneczne, instrumentalne, a także gry i zabawy dla najmłodszych. To wszystko 26 listopada  zorganizował Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu.

Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu zapewnia równe szanse rozwoju osobom z dysfunkcją wzroku. W tym roku placówka obchodzi 70-lecie działalności. Z tej okazji zaprosiła do świętowania swoich urodzin w galerii handlowej Magnolia Park. 

Już od 70 lat z sukcesem udowadniamy, że niepełnosprawność i wynikające z niej ograniczenia nie muszą oznaczać wykluczenia społecznego i zamknięcia się w czterech ścianach – powiedział Robert Warchalewski, dyrektor Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13. – Za pomocą naszego wydarzenia w Magnolia Park chcemy zbliżyć do siebie świat widzących i niewidomych, a także zwrócić uwagę na problemy ze wzrokiem, jakie występują w społeczeństwie – dodaje.

Przez całą niedzielę można było bezpłatnie skontrolować swój wzrok. Wykonają test Amslera, widzenia barwnego, stereoskopowy, a także badanie konwergencji, akomodacji czy ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki nim ludzie dowiedzieli się, czy ich oczy działają sprawnie, a także czy grożą im problemy z widzeniem. Podczas wydarzenia uczestnicy poznali goalball – sport drużynowy niewidomych i niedowidzących. W grze kluczową rolę odgrywają dźwięki - piłka ma umieszczone w środku dzwoneczki, dzięki którym zawodnicy mogą orientować się w sytuacji na boisku. Atrakcje sportowe uzupełniły warsztaty ze zdobywającego popularność nordic walkingu. Gościem specjalnym był pies asystujący, który towarzyszy osobie niewidomej podczas codziennych, trudnych dla niej do wykonania czynności. Wrocławianie poznali również nowe technologie wspierające – drukarkę brajlowską, urządzenie do wypukłych rysunków czy specjalny komputer. 

Na tym nie koniec atrakcji - uczniowie ośrodka zaprosili do skorzystania z masaży zapobiegających bólom kręgosłupa i rąk. Dodatkowo zachęcili do spróbowania własnoręcznie przygotowanych deserów. W programie znalazły się również pokazy taneczne, występy wokalne, koncerty instrumentalne, a także gry i zabawy dla najmłodszych. 

– Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do tej wspaniałej inicjatywy – mówi Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park. - Od dawna aktywnie działamy na rzecz lokalnej społeczności. Stale współpracujemy między innymi z Wrocławskim Hospicjum Dla Dzieci oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu – dodaje.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 19.2.2018 10:00
czwartek, 15.2.2018 14:39
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Super TAXI
Super TAXI
Radio LUZ
Radio LUZ
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki