komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

[FOTO] Tak wrocławskie dzieci bawiły się w PRL-u

poniedziałek, 28.11.2016 14:49 , komentarze: 0 , odsłony: 5664
kategorie artykułu:

Piłkarzyki, kapsle, skakanie w gumę i klasy, podwórkowy trzepak, gry w manso, kolarzy, chłopka i pikuty lub zabawa w widoczki – tak bawiły się wrocławskie dzieci w erze przed komputerami, smartfonami i PlayStation. Szczytem dziecięcych marzeń były klocki LEGO, resoraki, wrotki, kolarzówki lub składaki wigry. Zobacz, jak bawiły się wrocławskie dzieci w latach 70.

Chłopcy podczas gry w „piłkarzyki”, lata 70. XX w., fot. Stanisław Kokurewicz/ Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Prezentujemy dziecięce zabawy z lat 70. na zdjęciach autorstwa fotografów Stanisława Kokurewicza i Zbigniewa Nowaka. To część fotograficznej kolekcji Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. 

Wrocławski historyk dr Jarosław Maliniak nie ma wątpliwości, w dekadzie lat 70. chłopcy przede wszystkim uganiali się całymi dniami za piłką. Niemal każdy miał kolekcję żołnierzyków, procę i pistolet na korki lub kapiszony, a posiadanie kolejki „Piko” było marzeniem obowiązkowym.

– Zabawa w „trzy cegły”, jazda na rowerach i wrotkach czy zabawa w „ganianego” po piwnicach przywołują najlepsze wspomnienia sprzed lat. Dziewczynki potrafiły całymi dniami grać w gumę lub skakankę. Jednak prawdziwym „królem” był trzepak – centralny i najważniejszy obiekt każdego podwórka – mówi Jarosław Maliniak.

Budowy, Zorro i Winetou
Świetnym placem zabaw były również budowy. A tych nie brakowało, bo to wówczas powstawały największe wrocławskie osiedla mieszkaniowe. Generalnie w tamtym czasie budowało się dużo, więc pole manewru było szerokie. Na szkolnych balach chłopcy najczęściej wcielali się w postaci Zorro i Winnetou, a dziewczynki, podobnie jak dziś, przeważnie chciały być księżniczkami.

Wrocław eksportował misie Yogi
Wszystkie dzieci marzyły o lalach z „Plecionki”. Spółdzielnia „Plecionka” przy ul. Włodkowica produkowała przede wszystkim lalki tekstylne (choć także torby i torebki, zabawki z gumy i drobne gumowe detale przemysłowe). Uwielbiane przez dzieci lale z Plecionki (m.in. brodate Mikołaje, lalki Pyza, Jaga, Klaudia i Clown) były obiektem pożądania nie tylko w okresie świątecznym.

Niestety bardzo trudno było je zdobyć, gdyż większość produkcji wędrowała na eksport. W 1971 r. Plecionka dostarczyła do wrocławskich sklepów zabawkarskich 8 tys. mikołajów, które co roku były szyte z okazji gwiazdki. 15 tys. takich lalek wysłano do Szwecji, a lalki Wugi wyprodukowano na zamówienie z Niemieckiej Republiki Federalnej – wylicza Jarosław Maliniak i dodaje , że spółdzielnia produkowała na eksport także m.in. lalki Murzynki oraz sowy i misie Yogi, które eksportowano do NRF, Francji, Finlandii.

Największa w kraju spółdzielnia wyrobu zabawek, wrocławski Palart, produkowała zabawki mechaniczne. Przykładowo, w 1972 r. wprowadziła na rynek nowe typy zabawek elektrycznych, m.in. autobus elektryczny Smok czy też elektryczny samolot odrzutowy, który mógł cofać, skręcać i wykonywać jeszcze inne zaprogramowane czynności.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.8.2017 11:52
czwartek, 10.8.2017 11:45
wtorek, 20.6.2017 10:18
poniedziałek, 19.6.2017 09:02
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki