komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 17 marca 2018

Patryka, Zbigniewa

[FOTO] Spektakl "Niebo" pod największym dachem Wrocławia

piątek, 16.12.2016 21:54 , komentarze: 0 , odsłony: 3545
kategorie artykułu:

Niezwykła gra świateł i dźwięku, orkiestra na żywo, dziesiątki artystów, wrocławskie Duchy i historia miasta w XX wieku. Już 17 grudnia we wspaniałych wnętrzach Hali Stulecia odbędzie sięmultiwidowisko „Niebo” - ostatnia część„Kwartetu Flow” opowiadającego historię Wrocławia i jego mieszkańców. To spektakl będący kulminacją projektu i zarazem Ceremonią Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To jednocześnie pierwsze wydarzenie Kwartetu, które rozegra się pod dachem – największym dachem Wrocławia, należącym do Hali Stulecia. „Niebo” jest historią trzech pokoleń kobiet, mieszkanek Wrocławia, ucieleśniających niezwykłą drogę, jakąprzeszło miasto w XX wieku.


Na scenie wystąpią mieszkańcy Wrocławia, którzy swoją opowieść o mieście rozpoczęli w 2015 roku, wspólnie tworząc projekt „Mosty”– performance na 27 wrocławskich mostach i kładkach. Teraz, na zakończenie swojej niezwykłej przygody, stali się współtwórcami widowiska, które zobaczyć będą mogły tysiące osób. Ponownie ujrzymy Duchy Wrocławia. Stalowe konstrukcje, przebudzone na początku tego roku, stanąsię scenograficzną bazą spektaklu; niemymi, ale ekspresyjnymi świadkami historii Breslau/Wrocławia. Przestrzeń Hali wypełni się muzyką, którą mogliśmy usłyszeć podczas styczniowej „Ceremonii Otwarcia” oraz w czerwcu tego roku, w trakcie rozgrywającego się nad brzegami Odry efektownego multiwidowiska „Flow”. 


„Niebo” to przede wszystkim tworzący je ludzie i ich doświadczenia. Tak jak i poprzednie części Kwartetu, widowisko zostało wymyślone i zaprojektowane przez Chrisa Baldwina, który już od „Przebudzenia” pracuje z grupą współreżyserujących z nim asystentów – Mary Sadowską, Piotrem Łukaszczykiemi Kamilem Przybosiem. Nad oprawą muzyczną„Kwartetu Flow” czuwa kompozytor PawełRomańczuk oraz dyrygent Alan Urbanek. W spektaklu udział wezmą także powracające do Wrocławia orkiestra oraz chóry z Polski i Izraela, które wcześniej wystąpiły podczas czerwcowego „Flow”. - Przygotowanie tych czterech projektów zajęło nam aż trzy lata. Pozwoliło zaangażować mieszkańców i artystów z kilkunastu krajów oraz specjalistów z wielu dziedzin technologii i kultury – napisał dla Gazety ESK Chris Baldwin. 


Nie bez znaczenia jest też budynek, w którym rozegra się spektakl. Podobnie jak główne bohaterki, tak też Hala Stulecia, miejsce które przetrwało burzliwy XX wiek, jest symbolem historycznym – zarówno Niemiec, Polski jak i Europy. Niezwykła konstrukcja Hali oraz wykorzystanie gry świateł i dźwięku włączy widownię w wydarzenia przedstawiane na scenie i da poczucie pełnego uczestnictwa w opowiadanej historii. 


Multiwidowisko „Niebo” odbędzie się 17 grudnia 2016 roku w Hali Stulecia. Na sobotnie popołudnie zaplanowano dwa pokazy – o godzinie 14.30 (z myślą o rodzinach z dziećmi) oraz o 19.00. Dodatkowo, w piątek, 16 grudnia, o godzinie 19.30 odbędzie się otwarty dla mediów i mieszkańców pokaz przedpremierowy. Wstęp na widowisko jest bezpłatny, obowiązują wejściówki. Zainteresowanie spektaklem „Niebo” jest ogromne. Ponad 12 000 wejściówek rozeszło się bardzo szybko, a zainteresowanie wrocławian nie słabnie. Dlatego została podjęta decyzja o zainstalowaniu specjalnego telebimu przy Pergoli i przeprowadzeniu transmisji podczas wszystkich trzech spektakli. 


Dodatkowo, widowisko sobotnie transmitowane będzie online na kanale youtube.com Wrocław 2016: 

Ceremonia zamknięcia programu ESK Wrocław 2016 – NIEBO Hala Stulecia, ul. Wystawowa 116 grudnia– pokaz prapremierowy, g. 19.00 17 grudnia– g. 14.30 i g. 19.00 Czas trwania: około 60 minut. Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki.

Źródło.: ESK Wrocław 2016
Foto.: Wojciech Bolesta - Doba.pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 15.3.2018 17:55
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Super TAXI
Super TAXI