komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

"Danton" na otwarcie 9. Polish Cinema for Beginners

poniedziałek, 2.10.2017 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1374
kategorie artykułu:

5 października startuje kolejny sezon Polish Cinema for Beginners – cyklu projekcji filmowych i dyskusji, który już od 5 lat przybliża najciekawsze dzieła polskiego kina mieszkańcom Wrocławia. Podczas 9. edycji - pod hasłem "Poland Abroad" - zobaczymy, jak polscy filmowcy widzą zagranicę.

9. odsłona nagrodzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projektu potrwa od 5 października do 7 grudnia w Kinie Nowe Horyzonty. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy wrocławianie – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. Pomogą w tym wyjątkowi goście: twórcy filmowi, którzy po raz kolejny towarzyszyć będą widzom w podróży śladami polskiego filmu. Wiosną 2017 roku Polish Cinema for Beginners prezentowało międzynarodowej widowni filmowe portrety polskich miast – od Łodzi, przez Wrocław, po Poznań. Tym razem zaprezentuje 5 filmów, które ułożą się w podróż szlakami polskiego kina po świecie. Od Wajdy do Polańskiego, przyjrzymy się temu, jak twórcy z Polski odnajdują się w międzynarodowych kinematografiach i tam opisują świat.
Przegląd otworzy zrekonstruowany cyfrowo, zrealizowany we Francji "Danton" wielkiego Andrzeja Wajdy z pamiętną, tytułową rolą Gerarda Depardieu. 

"Rewolucja, jak Saturn, pożera własne dzieci" – powiedzieć miał Georges Danton. Zrealizowany na początku lat 80. w Paryżu film giganta polskiej kinematografii, laureata Oscara Andrzeja Wajdy, w niesłychanie widowiskowy sposób ilustruje jego słowa, odsłaniając kulisy wielkiej polityki – nie tylko z czasów rewolucji francuskiej. Wajda przystąpił do realizacji Dantona po otrzymaniu Złotej Palmy za "Człowieka z żelaza" (1981), ale wybuch stanu wojennego nadał filmowi nowy kontekst, w którym Paryż 1794 roku stał się metaforą rewolucyjnego wrzenia i państwa policyjnego w Polsce.
Scenariusz, oparty na dramacie Stanisławy Przybyszewskiej Sprawa Dantona, napisał sam Jean-Claude Carrière - stały współpracownik Luisa Buñuela. Stronników Robespierre’a obsadzono Polakami, a zwolenników Dantona zagrali aktorzy francuscy. Za reżyserię Dantona Wajda odebrał francuskiego Cezara, a Gérard Depardieu (Danton) i Wojciech Pszoniak (Robespiere) nagrody na festiwalu w Montrealu.

Pokaz otwarcia 9. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 5 października o godzinie 20:00 w Kinie Nowe Horyzonty

Źródło: Informacja prasowa 

 

Wasze komentarze

sobota, 10.2.2018 15:05
poniedziałek, 5.2.2018 18:39
wtorek, 12.9.2017 09:01
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele