komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
LOTTO

poniedziałek, 19 marca 2018

Józefa, Bogdana

Biskupizna na liście UNESCO!

niedziela, 15.1.2017 15:13 , komentarze: 0 , odsłony: 1715

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, z dnia 5 grudnia 2016 roku, Tradycje kulturowe Biskupizny wpisane zostały na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa narodowego.
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r., nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa, znajdujących się na ich terytoriach, zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju.
Formalnym wnioskodawcą wpisania Biskupizny na Listę było, zawiązane w 3 lutego 2015 roku, Partnerstwo na rzecz Biskupizny, zaś stosowny wniosek przygotowany został w głównej mierze przez jednostkę organizacyjną Gminy Krobia jaką jest Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biskupizna dołączyła tym samym do elitarnego grona niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które w myśl Konwencji UNESCO: „oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności – jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową – które wspólnoty, grupy i, w niektórych przypadkach, jednostki, uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego". Warto dodać, że wpisanie Biskupizny na Listę, która do 5 grudnia 2016 r. liczyła zaledwie 17 wpisów, prócz niewątpliwego prestiżu, jest również szansą na rozwój turystki w gminie Krobia oraz na jeszcze szerszą promocję Biskupizny jako wyjątkowego mikroregionu folklorystycznego. Należy również wierzyć, że uzyskany wpis będzie miał znaczenie dla zwiększenia tożsamości mieszkańców gminy z Biskupizną oraz zachowania lokalnej tradycji i kultury.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wpisanie na listę UNESCO nie jest jedynym przejawem uznania dla działań gminnego samorządu na rzecz kultury. 21 listopada br., podczas uroczystej Gali w Operze Wrocławskiej, wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów 24. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki". Jednym z 6 sześciu wyróżnionych za organizację wydarzeń w ramach tego wyjątkowego przedsięwzięcia na terenie województwa wielkopolskiego, został Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda. Jak sam nagrodzony podkreśla, "wyróżnienia nie traktuje w kategoriach osobistych, ale jako nagrodę dla gminnego samorządu oraz wszystkich osób, które zaangażowały się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie gminy Krobia oraz w pielęgnowanie i promocję kultury regionu". Przypomnijmy, że 11 września na terenie gminy Krobia można było zwiedzić z przewodnikami kościoły w Krobi i Domachowie, jak również wziąć udział w organizowanym w tym dniu Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie. Obydwa wyróżnienia niezwykle cieszą i są dowodem tego, że przywiązywanie uwagi do tradycji i kultury regionu nie jest fanaberią, ale docenianą przez podmioty zewnętrzne troską o lokalne dziedzictwo kulturowe.

 

 

 

źródło: UG Krobia

 

Wasze komentarze