komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

ZACZYTANI: Santa Montefiore "Tajemnica morskiej latarni"

piątek, 28.10.2016 06:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1409
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

 Santa Montefiore, Tajemnica morskiej latarni, Warszawa Świat Książki 2014

                                                                                                                                                                                   
Angielska pisarka Santa Montefiore jest autorką wielu bestsellerowych powieści. Wręcz bajkowe dzieciństwo wiodła w idyllicznym, wiejskim zakątku, otoczona miłością rodziny. Już wtedy pisała piosenki i wymyślała ciekawe historyjki dla swoich przyjaciół. Jej sentymentalne powieści cieszą się wśród kobiet niemałą popularnością. Jak pisze o swoich książkach: „Przede wszystkim są to historie miłosne, bo miłość jest dla mnie ważniejsza niż cokolwiek innego. Mam nadzieję, że można śmiać się i płakać w równym stopniu”. Jej powieści przetłumaczone na około trzydzieści języków sprzedawane są na całym świecie. W zbiorach bibliotek, w których pracuję mam jeszcze dwie jej powieści :„Jaskółka i koliber” i „Dom nad morzem”. 

Miejscem przebiegu akcji jest niewielkie irlandzkie miasteczko Ballymaldoon, gdzie wszyscy się znają. Każde najmniejsze zdarzenie sprzed lat, czy dziejące się obecnie, poddawane jest analizie przez mieszkańców. W tej społeczności pojawia się młoda, bystra kobieta, która w tajemnicy przed rodziną opuszcza swoje płytkie, londyńskie życie. Przyjazd do Irlandii jest nie tylko ucieczką przed ślubem z człowiekiem, którego dla niej wybrała matka, ale również wynikiem trwającej od dziecka walki o wolność. Dziewczyna ma dość bycia czarną owcą w rodzinie. Matka z całych sił próbuje zwalczać buntowniczość córki, stłamsić jej samodzielność i niezależność, które - jej zdaniem - mogą Ellen tylko zaszkodzić. Ale czy ktoś z takim temperamentem jak bohaterka dzisiejszej pozycji może żyć wbrew swojej naturze? Najgorsze jest to, że swoją ucieczką przywołuje przeszłość, o której matka nie chciałaby pamiętać. Bowiem Ellen ma w Irlandii rodzinę, o istnieniu której długo nie miała pojęcia. Mieszka tam o wiele starsza od matki – ciotka. Bohaterka powieści chce za wszelką cenę zgłębić rodzinną tajemnicę, chce wiedzieć, dlaczego drogi sióstr się rozeszły. Oprócz tego, to jedyne miejsce, gdzie władcza matka nie będzie jej szukać, nie będzie wyśmiewać jej ambicji. Miejsce, gdzie wreszcie będzie robić to, co najbardziej kocha. Ellen jest urzeczona pięknem krajobrazu otaczającego Ballymaldoon i widokiem spalonej morskiej latarni. Na ile irlandzkie korzenie zbuntowanej dziewczyny zadecydują o jej przyszłości? Czy uda jej się rozwikłać rodzinną tajemnicę?

 Znając upodobania swoich czytelniczek, chciałam poznać twórczość Santy Montefiore. Moim zdaniem powieść spodoba się na pewno miłośniczkom romansowych historii. Książka jest pełna interesujących postaci, które zajmują się uczciwą pracą, a ponad wszystko pielęgnują tak bliskie wielu osobom więzi rodzinne. Czytelników mogą urzec bardzo poetyckie opisy przyrody, które pozwolą nie tylko poczuć morski powiew wiatru, ale również usłyszeć szum deszczu padającego na irlandzkim wybrzeżu. Już sama okładka i tytuł prezentowanej powieści kryje w sobie wiele sekretów. Książka napisana jest bardzo przyjemnym, przejrzystym językiem. Idealna na długie jesienne, czy też zimowe wieczory.

 

Książkę wypożyczają biblioteki w Brzeźnicy/Przyłęku oraz w Ząbkowicach (ratusz i filia), szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

piątek, 3.11.2017 09:49
piątek, 27.10.2017 08:59
czwartek, 5.10.2017 00:00
3
piątek, 22.9.2017 09:04
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC