komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

ZACZYTANI... Mirjam Mous "Boy 7"

piątek, 31.3.2017 07:17 , komentarze: 0 , odsłony: 692
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska. 

 

Mirjam Mous, Boy 7, Rzeszów 2012 Dreams

 

Pochodząca z Holandii autorka prezentowanej powieści dla młodzieży Mirjam Mous zanim zawodowo zajęła się pisarstwem, pracowała przez 20 lat jako nauczyciel w szkole dla uczniów z problemami społecznymi i emocjonalnymi. Swoje książki  adresuje do dzieci i młodzieży. Oprócz pracy pisarskiej lubi podróże, kino, teatr. Największym marzeniem Mijam Mous jest, żeby dzieci czytały. Stara się pisać tak, aby teksty były zbliżone do grupy docelowej. Szczególną sławę przyniosły jej trzymające w napięciu  thrillery.  Powieść „Boy 7” jest jednym z nich. Przyznaję, że wciąga tak niesamowicie, że chciałoby się jak najszybciej poznać finał koszmarnej historii. Jestem przekonana, że dla młodego czytelnika będzie to niecodzienna, zapierająca dech w piersi powieść

W dzisiejszych czasach technologia jest nieodzownym elementem naszej cywilizacji.  Prawie w każdym domu można zauważyć stojący na biurku komputer czy telewizor, które są ulubionymi formami rozrywki. Mądre i przemyślane wykorzystywane zdobyczy techniki ułatwia życie, służy poszerzaniu wiedzy, uczy różnych umiejętności, umożliwia kontakty z całym światem. Źle spożytkowane bądź nadużywane mogą okazać się niebezpieczne. Wirtualny świat zalewający negatywnymi treściami i brutalnymi obrazami niedojrzałą psychikę, powoduje w niej zmiany,  obniża wrażliwość, uczy i wzmacnia agresję, zaciera granicę między tym, co prawdziwe a tym, co jest tylko fikcją. Negatywne skutki rozwoju cywilizacji możemy obserwować w prezentowanym thrillerze. 

Pewnego upalnego dnia tytułowy bohater prezentowanej powieści budzi się z niesamowitym bólem głowy na rozległej, pożółkłej łące. Nastolatek niczego nie pamięta, nie zna nawet swojego imienia. Nie wie kim jest, zbiegłym przestępcą, czy uciekinierem z domu wariatów. Najgorsze, że nie jest w stanie przypomnieć sobie jak trafił na to odludzie i co jest tego powodem. Czuje się tak, jak gdyby ktoś usunął mu za pomocą młotka wszystkie wspomnienia. Paniczny strach ściska mu gardło. W plecaku, który ma obok siebie znajduje kilka drobnych  rzeczy. Wśród nich jest telefon komórkowy, gdzie słyszy swój własny głos informujący go o tym, że pod żadnym  pozorem  nie wolno mu kontaktować się z policją. Chłopiec za wszelka cenę chce rozwiązać zagadkę swojej tożsamości.  Odnalezione drobiazgi okazują się punktem zaczepienia i nadzieją na jej rozwiązanie. Tytułowy bohater powieści, na którym głównie autorka skupiła swoją uwagę, to bardzo odważny i sprytny chłopak. Zarówno on jak i inni młodzi bohaterowie książki są zamykani w zakładzie specjalnym za poważne przewinienia takie jak hackerstwo, włamania do skrzynek pocztowych czy paraliż sieci internetowych. Traktuje się ich jak króliki doświadczalne, zamiast imion przypisuje się im cyfry. Stąd  taki a nie inny tytuł powieści.

Prezentowaną książkę powinni przeczytać ci, którzy w sposób niewłaściwy korzystają z dobrodziejstw cywilizacji. Aby dobitnie dotarł do nich fakt, że zdobycze techniki - oprócz nieocenionych korzyści -niosą za sobą katastrofalne w skutkach zagrożenia. A poza wszystkim - to bardzo dobra lektura po prostu.

 

Jadwiga Rogowska

Książka jest udostępniana do wypożyczenia w Bibliotece Publicznej w Brzeźnicy/Przyłęku, szukaj jej także w swojej bibliotece. 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

 

 

Wasze komentarze

piątek, 3.11.2017 09:49
piątek, 27.10.2017 08:59
czwartek, 5.10.2017 00:00
3
piątek, 22.9.2017 09:04
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA