komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

ZACZYTANI... Kathryn Stockett "Służące"

piątek, 30.9.2016 08:33 , komentarze: 1 , odsłony: 1371
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Kathryn  Stockett, Służące, Poznań 2015, Media Rodzina

 

Od kiedy pamiętam zawsze chętnie sięgałam po książki i oglądałam filmy poruszające temat segregacji rasowej. Dlatego też, gdy na prośbę czytelników kupiłam do biblioteki książkę „Służące” Kathryn  Stockett, od razu postanowiłam ją przeczytać i podzielić się wrażeniami. Jakiś czas temu oglądałam zekranizowany w 2011 roku film Tate Taylora pod tym samym tytułem. Na ogół wolę najpierw przeczytać książkę, dopiero później obejrzeć nakręcony na jej podstawie film, wtedy moja wyobraźnia pracuje na większych obrotach. Ekranizacja powieści bardzo mi się podobała, była po prostu doskonała. To mądry i pouczający film ze sporą z dozą humoru. Dzisiaj mogę powiedzieć, że debiutancka powieść amerykańskiej pisarki jest rewelacyjna.

Kathryn Stockett  jest białą kobietą urodzoną pod koniec lat sześćdziesiątych  w zamożnej rodzinie z Missisipi. Uważam, że choćby  z tego względu książka musi oddawać nagą prawdę o wydarzeniach tamtego okresu. Ta pełna ciepła opowieść wciąga niesamowicie, nie mogłam się od niej oderwać. Do ostatnich stron trzyma w napięciu. Akcja powieści toczy się w miasteczku Jackson na południu Stanów Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Główny wątek powieści stanowi segregacja rasowa. Były to czasy, kiedy biali i czarni obywatele USA musieli korzystać np. z innych miejsc w parkach, restauracjach, pociągach czy hotelach. Ich dzieci chodziły do różnych szkół. Biali bili czarnych, kiedy ci całkiem przypadkiem poszli do łazienki dla białych; palili ich domy, bo poszli na wybory. Każda biała gospodyni miała czarną służącą. Niektórzy biali swoje służące traktowali lepiej, inni gorzej. Do codziennych obowiązków pomocy domowych oprócz prania, gotowania, sprzątania, zajmowania się ogrodem, należało wychowywanie dzieci. Robiły to z największym poświęceniem traktując je jak swoje własne. Uczyły uprzejmości i szacunku do siebie i innych ludzi. Dlatego bardzo bolało, gdy z chwilą dorastania wiele z nich szło w ślady swoich zimnych matek. Kobiet pustych, pozbawionych wyższych uczuć, wyrzucających z pracy ludzi, którzy oddali im największe przysługi w życiu. Służące ze względu na kolor skóry bez końca doświadczały różnych poniżeń. Cierpiały w milczeniu, bojąc się utracić pracę. Jedna z głównych bohaterek, Stein Skeeternie jest taka jak większość wychowanych przez kolorowe kobiety. Uważa, że służenie pomocą jest – nomen omen - służących obowiązkiem. To dziewczyna z dobrego domu, marząca o karierze pisarki. Chce napisać książkę, w której  zamierza przedstawić sytuację czarnych kobiet z punktu widzenia  pomocy domowych, od tej strony, która do tej pory nie była zbadana. Jakie są ich zarobki, z jakim traktowaniem się spotykają, jak to jest być kolorowym, który pracuje się dla białych. Skeeter jest pewna, że zamysł robienia wywiadów z pomocami domowymi w pełni odzwierciedli ich sytuację. Łamiąc panujące wówczas wyjątkowo surowe zasady, przeprowadza najpierw wywiad z ciężko pracującą i poważaną służącą Aibileen, później z kilkoma innymi pomocami domowymi z narażeniem dobrego imienia a nawet życia wielu osób. Skeeter swoim postępowaniem chce zmienić niedorzeczne zasady panujące w poszczególnych stanach na Południu Ameryki. Robi to tak, jak być powinno zaczynając od najbliższego otoczenia. Jak zakończy się to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie? Czy książka, która ma być zwieńczeniem przeprowadzanych rozmów ma szansę na sukces rynkowy? Jakie znaczenie będą miały zgromadzone, prawdziwe opowieści służących w poprawie bytu czarnoskórej mniejszości?

Powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych na początku 2009 roku. Książka przez bardzo długi okres pozostawała na pierwszym miejscu listy bestsellerów. Do tej pory przeczytało ją kilka milionów czytelników w ponad trzydziestu krajach. Do sukcesu książki bez wątpienia przyczynił się film. Jedna z aktorek, Octavia Sepcer za kreację Minny zdobyła Oskara.

Jadwiga Rogowska

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna w Brzeźnicy/Przyłęku, szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

piątek, 3.11.2017 09:49
piątek, 27.10.2017 08:59
czwartek, 5.10.2017 00:00
3
piątek, 22.9.2017 09:04
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa